İngiliz çift dördüzlerine 'Türk lokumları' diyor!

İngiliz çift dördüzlerine 'Türk lokumları' diyor!
İngiliz çift dördüzlerine 'Türk lokumları' diyor!

Simon ve Emily Bates, Carrie, Leo, Kayley ve Jesse?yle (soldan sağa) aile olduklarını söylüyor.

İngiliz Emily Bates, çocuk şansını artırmak için üç embriyon yerleştirmenin yasal olduğu Türkiye'ye geldi, üçüz bile zorken dördüzü oldu!

LONDRA - Türkiye’de gördüğü tüp bebek tedavisi sonucu, altı hafta önce dördüz çocuk sahibi olan İngiliz Emily Bates, çocuklarına ‘Türk lokumları’ adını taktı. Leo, Carrie, Jesse ve Kayley, altı yıl çocuk sahibi olmaya çalışan Emily-Simon Bates çiftinin ilk çocukları. Çiftin ilk tüp bebek denemesi düşükle sonuçlanmış. İnternette yaptıkları araştırma sonucu İstanbul’a gelip burada üç embriyon kullanarak şanslarını yüksek tutmak istemişler. Zira İngiltere ve Batı Avrupa’daki klinikler, komplikasyon riski yüzünden rahime iki embriyondan fazlasını yerleştirmiyor.
Çifte, İstanbul’daki klinikte embriyonların üçünün de gelişme olasılığının sadece yüzde 4 olduğu, bu şekilde doğacak çocukların da üçüz olma ihtimali bulunduğundan bahsedilmiş ancak dördüz ihtimali hiç hesaba bile alınmamış. Ancak bu düşük ihtimal gerçekleşmiş ve embriyonlardan biri tek yumurta ikizine dönüşmüş.
Emily Bates, “İnanamdık. Dört çocuk sahibi olmayı hayal ederdim ama dördünün aynı anda dünyaya geleceğini hayal bile edemezdim” diye anlatıyor. Çocuklar, 30 haftalıkken Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesi’nde sezaryenle dünyaya geldi. Tüp bebek yöntemiyle üç embriyondan dördüz sahibi olma ihtimali 1.5 milyonda bir. İngiltere’de çok sayıda çift, şanslarını artırmak amacıyla tüp bebek tedavisi için yurtdışına gitmeyi seçiyor. (The Daily Mail)