İngiliz gazetesi Arslanköylü kadınlara övgü yağdırdı

İngiliz gazetesi Arslanköylü kadınlara övgü yağdırdı
İngiliz gazetesi Arslanköylü kadınlara övgü yağdırdı

Yeni oyunda Hamlet, Hamit oluyor.

İSTANBUL - Günlerini tarlada, evde, kocalarının ve çocuklarının hizmetlerinde geçirirken amatör bir tiyatro grubu kurup, kendi yazdıkları ‘Kadının Feryadı’ isimli oyunu köylerinde sahneleyen, Mersin Arslanköylü kadınları ilk kez yönetmen Pelin Esmer vasıtasıyla tanımıştık. Arslanköylü kadınların hikâyesini anlatan belgesel ‘Oyun’ festival festival gezip ödül toplamış, Toroslu kadınlar heyecanla karşılanmıştı. Arslanköylü kadınların yeni oyunu da ilk çıkışları kadar merak uyandırdı. ‘Arslanköy Kadınlar Topluluğu’, önceki gün The Guardian gazetesine ‘Türkiye’de feminist Hamlet’ başlığıyla haber oldu.
Yeni oyunda ‘Hamlet’i ‘Hamit’ yapan, oyunun sahneleneceğini duyurmak için caminin hoparlörünü kullanan, Danimarka prensi rolünü oynayan kadının sahneye ‘Anadolu köylüsünün şalvarı’yla çıktığı ekibi anlatan gazete, “Hamlet’in küçük bir okul sahnesinde o kadar hevesle, kendinden geçmiş seyirciler önünde ve en olmayacak yerde oynandığını görmek insanı derinden etkiliyor” diye yazdı.

Ezilenlerin tiyatrosu
Gazete, oyunu yöneten başrol oyuncularından 52 yaşındaki Ümmiye Koçak’ın çarpıcı sözlerine de yer verdi. “Eğitimsiziz, kadınız, köylüyüz, dolayısıyla sayılmıyoruz. Genel görüş bu” diyen Koçak, okulu 12 yaşında terk ettiğini, oynamaya sekiz yıl önce Shakespeare’in yerel bir ilkokulda oynandığını gördükten sonra başladığını anlattı.
Koçak’ın 2006’dan beri kendi oyunlarını yazdığını, özellikle yoksulluk, aile içi şiddet gibi temaları işlediğini yazan gazete, Koçak’ın “Kadınların görevinin gelecek kuşağı eğitmek olduğunu söylüyorlar ama kadınlar çocuklarını ancak kendileri de eğitilmişse eğitebilir” sözlerini de aktardı. Gazete, Arslanköylü kadınların tiyatro çalışmasını, kısa bir süre önce yaşamını yitiren Brezilyalı ünlü tiyatrocu Agusto Boal’in ‘ezilenlerin tiyatrosu’ kavramına benzetti. (Yaşam Servisi)