İngiliz gazetesi İstanbul'u blog'lardan notlarla övdü

LONDRA - “Avrupa’nın gittikçe popülerleşen uğrak kentlerinden olan, sadece İngiliz turistlerin geçen sene yüzde 18’lik artışla tercih ettiği İstanbul, bu sene rotayı çevirmek için iyi bir seçim. Her köşede Avrupa ve Asya’nın özelliklerine rastlayabilir, bir noktada kendinizi antik bir köşede bulurken, bir diğerinde Paris ve New York’takileri aratmayan butiklere dalabilirsiniz...”
İngiliz The Guardian gazetesinin web sitesinde yer alan bir İstanbul yazısından alınan bu cümleler, yazıyı kaleme alan Benji Lanyado’nun blog’lar arasında gezinerek toparladığı İstanbul tanıtımının girişi... Yazara göre İngiliz turistlerin İstanbul’u tercih etmesinin tek nedeni kentin etkileyici kültürel yapısı değil. Türkiye’nin avro bölgesi olmaması ve sterlinin değerini koruması da cezbedici etkenlerden...
‘Blog blog İstanbul rehberi’ başlıklı yazıda Beyoğlu, Boğaz, Sultanahmet, Karaköy ve Adalar, gezilmesi önerilen yerler. Yazar, İstiklal Caddesi’nde eski binalar arasında dolaşmayı, Atatürk’ün de favori mekânlarından olduğunu hatırlattığı Rejans ve yenilerden Leb-i Derya restoranları, Çukurcuma’daki antikacıları gezmeyi öneriyor. Bebek Balıkçısı, Kıyı Restoran ve Arnavutköy’deki Abracadabra, Boğaz’daki mekân alternatifleri. Karaköy ayağındaysa Galata Köprüsü ve İstanbul Modern’e dikkat çekiliyor, Tarihi Karaköy Balıkçısı öneriliyor. (The Guardian)