İngiliz halkı 'ölüm hakkı' için hükümetin yakasında...

İngiliz halkı 'ölüm hakkı' için hükümetin yakasında...
İngiliz halkı 'ölüm hakkı' için hükümetin yakasında...

Dr. Ölüm lakaplı Philip Nitschke ?intihar kiti? hazırlamış. fotoğraf: REUTERS

İngiltere'de ötanazi yasası geciktikçe halk baskıyı artırıyor. Yasayı bekleyen 'intihar kitleri' bile var

LONDRA/PERTH - İngiliz hükümetinin başı ötanazi hakkını isteyen halka, gerekli yasaları hazırlayamamakla dertte. Geçen temmuz ayında ötanazi yasasını çıkaracağını ve bu konuda önemli adımlar atılacağını açıklayan İngiliz hükümeti, ölüm hakkı konusunda yavaş davranınca halk, reformun hızlandırılması için hükümete baskı yapmaya başladı.
Hastalarını, kişiye ölme imkânı tanıyan ülkelere gönderme gibi programlar düzenleyen ve adı, ‘Doktor Ölüm’e çıkan Philip Nitschke, yasanın bir an önce çıkması için en çok çaba harcayanların başında geliyor. “Ötanazi en temel insan hakkı” diyen doktor, diğer ülkelerdeki gelişmelerin İngiliz hükümetine örnek olmasını istiyor. Doktor,  bir de ‘intihar kiti’ hazırlamış ve şimdi bunun satışının yasal olmasını bekliyor. Kitin içinde iki adet şırınga var ve enjekte edilen bu karışım sayesinde hasta bir kaç dakika içinde ölüyor. 

Ötanazi beklerken öldü 
İngiliz hükümetine örnek olacak bir gelişme de Avustralya’da yaşandı. Avustralya’da 2004’te geçirdiği trafik kazasında kol ve bacakları felç olan Christian Rossiter adlı adam, iyileşme umudu olmadığı ve acı çektiği için ötanazi hakkı istemiş, isteği ülkede ötanaziyle ilgili düzenlenmiş yasalar olmadığı için kabul edilmemişti.
49 yaşındaki Rossiter bunun üzerine açlık grevine başlamıştı. Hayatının cehenneme döndüğünü ve yaşamak istemediğini söyleyen Rossiter önceki sabah evinde hayatını kaybetti. Rossiter’in kardeşi Tim Rossiter, “O akıllarda mücadeleci yanıyla kalacak” derken, avukatı John Hammond, “Davasının pek çok kişiye cesaret verdiğini düşünüyorum” dedi.
Avustralya mahkemesi, Rossiter’in evinde bakılması kararını vermiş ve kendisine bakması için bir hemşire görevlendirmişti. Hemşireye 40 kez gıda ve su almak istemediğini söyleyen Rossiter açlık grevine başlayınca kendisine serum takılmıştı. Ancak Rossiter, önceki gün göğsünde beliren bir enfeksiyona bağlı olarak hayatını kaybetti. (Reuters, afp)