İngiliz hasta Adana'da bastonu bıraktı

İngiliz hasta Adana'da bastonu bıraktı
İngiliz hasta Adana'da bastonu bıraktı
İngiltere'de kaliteli bir sağlık hizmeti alamayan öğretmen Adana'daki özel bir hastanede bel fıtığından kurtulabildi


AYCAN DEMİREL


ADANA - Bel fıtığının ileri aşamasında olan ve bastonla yürüyebilen İngiliz eğitimci, ülkesinde gördüğü tedaviyi yetersiz görünce Adana’daki özel bir hastanede ameliyat olarak sağlığına kavuştu.


Özel Ortopedia Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Mahir Gülşen, operasyonu gerçekleştirdikten sonra İngiltere’nin başkenti Londra’da öğretmenlik yapan Abigail Jane Poulton’un (47), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tatil yaparken, hastanelerinin adını duyarak muayene olmak üzere geldiğini kaydetti.

Gülşen, Poulton’un birkaç yıldır bel ağrısı çektiğini, hatta baston yardımıyla yürüyebildiğini belirterek, "İngiltere’de çeşitli tedaviler görmüş fakat sağlığına kavuşamamış. Kaliteli bir sağlık hizmetine de ulaşamamış, örneğin MR çektirememiş. Ameliyat için de 1 yıl sonraya randevu vermişler" dedi. Yaptıkları tetkik ve muayenelerde, bel fıtığının daha ileri safhası olan ve halk arasında "kireçlenme" olarak bilinen "belde aşınma" teşhis ettiklerini belirten Gülşen, şöyle konuştu: "Poulton’a ameliyat önerdik ve tereddüt etmeden bunu kabul etti. Operasyonu 4 Eylülde gerçekleştirdik. Hasta bir gün sonra ayağa kalkıp ilk etapta destek alarak yürümeye başladı. Şimdi destekle geziyor, bir sıkıntısı yok ve her şey yolunda. Ülkesinde sağlığına kavuşamayan İngiliz hastanın derdine derman olmak, Türk doktorları olarak bizi mutlu etti ve gururlandırdı." Gülşen, hastanelerine ağırlıklı olarak genelde Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Rusya’dan gelen hastalara hizmet verdiklerini kaydeden Gülşen, "Batı Avrupa’dan ise poliklinik hizmeti ve danışma amaçlı gelen hastalarımız oluyordu, Poulton cerrahi anlamında ilk hastamız. Bu ameliyat, sağlık turizmi için de iyi bir örnek oldu" dedi.

Poulton’un hastanelerini tercih etmesinde, Ortopedia’nın İngiltere’nin Sosyal Güvenlik Kurumu olan National Health Service’in (NHS) "dünyada ameliyat olunabilecek önerilen hastaneler kataloğunda" bulunmasının önemli payı bulunduğunu vurgulayan Gülşen, Türkiye’den bu katalogda 5 hastane bulunduğunu bildirdi.

YENİ YÖNTEMLERLE HIZLI İYİLEŞME

Gülşen, Poulton’un 1-2 gün içerisinde taburcu edileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Eskiden bu tür hastalarda 8-10 santimlik kesi ile ameliyat yapılırken, Poulton’u 4 santimlik bir kesikle operasyon yaptık. Bunu da mikroskop, büyüteç ve endoskopik yöntemler kullanmaya borçluyuz. Bu yöntemlerle ameliyatlar çok küçük kesiklerden yapılıp, hastalığın olduğu doku ve çevre dokulara daha az zarar veriliyor, hasta daha az ağrı çekip kısa sürede iyileşiyor. Hatta, eskiden birkaç ay yatak istirahati gereken hastaları, yeni yöntemlerle 24 saatte taburcu ediyoruz. Hatta, kemik çimentosu, endoskopik bel fıtığı ameliyatlarında hastayı aynı gün taburcu edebiliyoruz. Bu, hem mali açıdan hem de sağlık açısından avantaj. Poulton Türkiye’de yaşasa bugün taburcu edecektik, ancak İngiltere’de yaşadığı için birkaç günü burada geçirmesinin daha uygun olacağını değerlendirdik."

Poulton ise birkaç yıldır süren hastalığına tam anlamıyla çare bulamadığını belirterek, "Yaz tatil sırasında ağrılarım arttı. İngiltere’de ameliyat için en az 1 yıl sıra bekleme gerekiyordu. Öneri üzerine Adana’ya gelerek Mahir Gülşen’e muayene oldum ve ameliyatım hemen gerçekleşti" dedi.

Hastaneyi çok beğendiğini kaydeden Poulton, "Tek zorluk ailemden ayrı kalmam ve burada tek başıma bulunmam. Ancak, hastane görevlileri internet yoluyla ailemle görüntülü görüşmemi sağlıyor. Bu sayede özlem gideriyorum" dedi.(aa)