İngiltere bu sesle çınlıyor

İngiltere'deki yetenek yarışmasında bakımsız hali, kiloları, demode giysileriyle sahneye çıkınca alaycı bakışlarla karşılaştı ama ağzını açınca olan oldu!

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 LONDRA - İngiltere’de düzenlenen bir yetenek yarışması ‘önyargıların’ insanları nasıl yanıltabileceğini gösterdi. Yarışmaya şarkı söyleme kategorisinde katılacağını söylediğinde herkesin tipine bakıp dalga geçtiği 47 yaşındaki Susan Boyle kendisine gülenleri olağanüstü sesiyle şaşırttı.
Mükemmel sesiyle hem jürinin hem de halkın sevgisini kazanıp yarışmaya katılma hakkını elde eden Boyle, jüriden gelen övgü dolu sözler karşısında sevinç çığlıkları attı. Bakımsız hali, kiloları, modası geçmiş kıyafetleriyle günümüz şovlarına uygun bir yüz olmadığı düşünülen Boyle’u, ‘Britain’s Got Talent’ adlı yarışmanın jüri üyeleri önce şüpheyle karşıladı, hatta kendisiyle dalga geçtiler. Ancak yarışmaya İskoçya’dan katılan Boyle mikrofonu eline alınca tüm jürinin ve salondakilerin beğenisini kazandı. Salona girdiğinde Boyle’a bıyık altından gülenler çıkarken onu ayakta alkışladı.
Ünlü ‘Les Miserables’ (Sefiller) müzikalinden ‘I Dreamed A Dream’ (Bir Rüya Düşledim) adlı müzikal açıdan hayli zor bir besteyi seslendiren Boyle, şimdi tüm İngiltere’nin konuştuğu kadın oldu.
Evinden gazeteci eksik olmayan Boyle, kedisi Pebbles’le sakin bir hayat yaşadığını, işsiz olduğunu, kilise korolarında şarkı söylediğini anlatıyor.
Boyle, sahneye çıktığında jüri üyelerinin kendisine güldüğünü fark etmiş ama bunu önemsememiş. “İnsanların önyargılı olduklarını biliyorum, görünüşümle ilgili tavırlarını anlayabiliyorum” diyen Boyle, kendisiyle dalga geçilmesinden rahatsız olmadığını, şimdi kavuştuğu ünün her saniyesinin tadını çıkarmaya çalışacağını söylüyor.


Üniversiteler de ilgileniyor

Boyle’un geçen hafta cumartesi gecesi gösterdiği performans, internette izlenme rekorları kırdı. YouTube’da en az 20 milyon defa izlenen videoda Boyle, sahneye gelip kendisini tanıtıyor. Yaşını söyledikten sonra “İkinci Elaine Paige olacağım” diyen kadına jüri üyeleri, salondakiler ve perde arkasındakiler gülüyor ancak Boyle şarkı söylemeye başlayınca gülüşmeler yerini hayranlığa bırakıyor. Jüri üyelerinin ayakta alkışladığı Boyle, heyecandan hemen sahneyi terk etmeye çalışsa da jürinin çağrısıyla geri dönüp yorum ve tebrikleri kabul ediyor.
Boyle’un ünü, oyuncu Ashton Kutcher’ın Twitter sayfasına Boyle’un performansının linkini yüklemesiyle daha da arttı. Bir anda şöhret kazanıp internet ansiklopedisi Wikipedia’da bir sayfaya bile kavuştu. Hayranlarının bir de ‘fan sitesi’ kurduğu kadın, üniveristelerdeki derslere de konu oldu. Washington Üniversitesi’nden Dr. Robert Canfield, ‘Boyle Fenomeni’ başlıklı bir makale kaleme aldı. Yetenek yarışmasıyla kaderi değişen kadın, tüm dünyada görünüşüyle ilgili önyargılar yüzünden alay konusu olanların da sesi oldu. (The Daily Mail)