İngiltere sinemaları güneşi gerçekten gördü

İngiltere sinemaları güneşi gerçekten gördü
İngiltere sinemaları güneşi gerçekten gördü

Gillian Anderson?ın güneş enerjisiyle çalışan bir otomobille katıldığı prömiyere Pete Postlethwaite ve moda tasarımcısı Vivienne Westwood bisikletle geldi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Dünyada ilk kez güneş enerjisiyle gösterilen ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkisine karşı uyarıda bulunan filmin prömiyeri Londra'da yapıldı

LONDRA - Küresel iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini konu edinen ve İngiliz aktör Pete Postlethwaite’ın rol aldığı ‘The Age of Stupid’ (Aptallık Çağı) adlı filmin geçen hafta cumartesi akşamı İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen galası, güneş enerjisi kullanılmasından dolayı bir ilk oldu.
Leicester Meydanı’na kurulan ve tamamen güneşten elde edilen enerjiyle çalıştırılan dev bir çadırda gösterilen film, ülkedeki 70 sinemaya da uyduyla naklen iletildi. Organizatörler, başta filmin ilk gösterimini 16 bin kişinin izlemesini düşündüklerini, ancak sonradan bu kadar insanın yer değiştirmesinin yol açacağı kirliliği önlemek için vazgeçtiklerini açıkladı. 

Kırmızı değil yeşil halı

Filmin ilk gösteriminde yere âdet olduğu üzere kırmızı değil, çevreci hassasiyetlere vurgu yapmak amacıyla yeşil halı serildi. Filmin kadın oyuncusu Gillian Anderson’ın güneş enerjisiyle çalışan bir otomobille katıldığı prömiyere başrol oyuncusu Pete Postlethwaite’in yanı sıra dünyaca ünlü moda tasarımcısı Vivienne Westwood ve İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Miliband de bisikletle geldi. Çevreci filmde Postlethwaite, 2055 yılında tek başına yaşayan ve arşivlerden 2008 yılında çekilmiş görüntülere bakarak, neden iklim değişikliğinin durdurulması için harekete geçilmediğini sorgulayan yaşlı bir adamı oynuyor. Bireysel yatırımcıların sağladığı 500 bin avroluk bütçeyle üç buçuk yılda çekilen film, 20 Mart’ta gösterime girecek. (aa)