İngiltere son yılların en karlı kışını yaşıyor

İngiltere son yılların en karlı kışını yaşıyor
İngiltere son yılların en karlı kışını yaşıyor

Japonya?ya düşen kar, en çok hayvanat bahçelerindeki penguenleri neşelendirdi (üstte). Beyaza bürünen Londra?da günlük yaşam olumsuz etkilendi. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: AFP

LONDRA/PARİS - İngiltere’de önceki gece başlayan kar yağışı günlük hayatı felç etti. 30 santimetreye çıkan kar kalınlığı sebebiyle pek çok karayolu ulaşıma kapandı. Ülkenin kuzey doğusu, İskoçya, Northumberland ve Yorkshire’ı etkisi altına alan kar yağışının hafta boyu devam edeceğini söyleyen meteoroloji yetkilileri halkı, mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde uyardı. Heathrow, Stansed ve Luton dahil olmak üzere birçok havalimanında seferler ertelendi. Günde 180 bin yolcu taşıyan Heathrow Havaalanında 250 uçuş iptal edildi. Ana metro hatlarında aksamalar görülürken, Londra’da şehir içi otobüs seferleri iptal edildi, birçok bölgede otomobille trafiğe çıkmak imkânsız hale geldi. Rusya’dan gelen soğuk hava nedeniyle İngiltere son en yılların en soğuk kışını yaşıyor.
Fransa’nın başkenti Paris’te de kar, ulaşımı olumsuz etkiledi. Paris Havaalanı’nda pek çok uçuş ertelendi, trafik kazaları meydana geldi. Kar Japonya’da da etkili oldu. 5 santimetreyi bulan kar, Japonları sevindirdi. Sıcaklığın sıfırın altında 13 derece olduğu havanın tadını hayvanat bahçelerindeki penguenler çıkardı. (Reuters, dha)