İngiltere'de domuz paniği

İngiltere'de domuz paniği
İngiltere'de domuz paniği

Uzmanlar domuz gribine karşı alınması gereken önlemler arasında sayılan ?kalabalığa girmemek? maddesinin uygulanabilir olmadığı görüşünde. FOTOĞRAF: EPA

Domuz gribi İngiltere'de 29 can aldı ama hastalığın en çok göründüğü üçüncü ülke burası. Geçen hafta okul kapatmayı öneren yetkililer, şimdi de kiliselerde düzenlemeye gidiyor

LONDRA - Tüm dünyada 700 kişinin ölümüne yol açan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamasına göre birkaç bölgede birden yayılan en büyük salgın olarak tarihe geçebilecek olan domuz gribi, İngiltere’yi iyiden iyiye ele geçirdi. Uzmanlara göre, hastalığa yakalananların yüzde 98’i herhangi bir tedavi görmeden bir hafta içinde iyileşebiliyor. Ancak hastalığa neden olan H1N1 virüsü halihazırda başka hastalıklara sahip olan kişiler üzerinde ölümcül etkide bulunabiliyor. Hastalığın en çok görüldüğü üçüncü ülke olan İngiltere’de sadece geçen hafta, 55 bin yeni domuz gribi vakası kayıtlara geçti.
Ada ülkesi olması dolayısıyla şimdiye kadar birçok salgından uzak kalan İngiltere, hava yoluyla taşımacılık nedeniyle, bu avantajı kaybetmiş durumda. İngiltere’de tespit edilmiş 10 bin domuz gribi vakası varken, en yakın olan İspanya’da yalnızca 1000 kesinleşmiş vaka bulunuyor. Şimdiye kadar hükümetlerden domuz gribine karşı önlemler konusunda çelişkili olduğu düşünülen pek çok açıklama yapıldı ancak uzmanlar hastalığa yakalanmamak için kalabalığa girmemek gibi önlemlerin uygulanabilir olmadığı fikrinde. 

Ölenlerde başka hastalık var
İngiltere’de domuz gribi nedeniyle şimdiye kadar hemen hemen hepsi başka hastalıkları da taşıyan toplam 29 kişi hayatını kaybettti. Ama ulusal sağlık kurumu yetkilileri domuz gribinin İngiltere nüfusunun üçte birini etkileme olasılığı bulunduğunu söylüyor. Ancak hastalığa yakalanan insanların çok büyük çoğunluğunun bunu hafif bir şekilde atlatacağı da vurgulanıyor.
Londra’daki Imperial College’dan tıp uzmanları domuz gribine karşı bir aşı ulaşılabilir hale gelene kadar okulların kapalı tutulması çağrısında bulunmuştu. İngiltere hükümetiyse domuz gribine karşı halkı bilgilendirmek, domuz gribine karşı ilaçların dağıtımı için merkezler kurmakla yetiniyor.
Financial Times gazetesiyse dün, bundan 450 yılı aşkın süre önce vebadan sakınmak için getirilen kuralların Anglikan Kilisesi tarafından yeniden yürürlüğe sokulduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar domuz gribinden ölenlerin sayısının 29 olduğunu yazan gazete, bazı kiliselerin ayinlerinde İsa’yı anmak içilen şarabın aynı kadehten yudumlanmasından vazgeçildiğini belirtiyor.
Kiliseye gelenler bunun yerine ekmek parçasını tercihen ellerini değdirmeden şaraba batırarak ayine katılabiliyor. Financial Times, Londra’da bir kilisenin el sıkışmamayı da salık verdiğini, kimi kiliselerdeyse kutsal suya parmakları batırıp haç çıkarma geleneğinin askıya alındığını yazıyor. (bbc)