İngiltere'de emziren anne kazanacak!

İngiltere'de emziren anne kazanacak!
İngiltere'de emziren anne kazanacak!
İngiltere'de Sağlık Bakanlığı yeni doğum yapan anneleri emzirmeye teşvik etmek için yeni bir uygulamaya başlıyor. Annelere bebeklerini altı ay emzirmeleri karşılığı 200 sterlinlik (yaklaşık 650 lira) hediye çeki verilecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre anneler bu hediye çeklerini süpermarket ya da giyim mağazalarında kullanabilecek. Pilot bölge seçilen South Yorkshire ve Derbyshire, İngiltere ’de bebek emzirme oranlarının en düşük olduğu yerlerin başında geliyor. Pilot uygulama hükümet ile tıp araştırmaları sektörünün katkılarıyla finanse ediliyor. Üçüncü bir bölgenin de eklenmesiyle Mart ayına dek toplam 130 kadar anne programa katılmış olacak. Olumlu sonuç alınması halinde ise bu proje , gelecek sene İngiltere genelinde uygulanacak.

İngiltere Sağlık Kurumu NHS’de mali destek yoluyla özendirme yeni bir uygulama değil. Geçmişte halkı sigarayı bırakmaya ya da kilo vermeye yöneltmek için de benzer yöntemler denenmişti. Ancak ilk kez bebek emziren anneleri kapsayan bir uygulama başlatılmış oldu. Proje kapsamında ilk altı hafta için 120 sterlinlik bir ön ödeme yapılacak. Ebeler ve sağlık görevlilerinden ise annelerin bebekleri emzirmeye devam edip etmediklerini kontrol etmeleri istenecek.
(BBC)