İngiltere'de tarihi insan avı başladı

İngiliz polisi dünyanın en çok aranan 16 firarisi arasında bulunan ve Londra'ya kaçak yollarla giren dört zanlının yakalanması için düğmeye bastı

AYNUR TATTERSALL

LONDRA – İngiliz Polisi, dünyanın en çok aranan 16 firarisi arasında yer alan ve Londra'da saklandığı öne sürülen 4 suçlunun yakalanması için tarihin en büyük insan avını başlattı.

Cinayet, saldırı ve tecavüz suçlarından aranan 16 zanlının ‘Doğu Avrupa’ asıllı oldukları bildirildi.

İngiliz Daily Mail Gazetesi, cinayet, saldırı ve tecavüz suçlularından dünyanın en çok aranan kişiler listesindeki 16 suçludan Polonya, Gürcistan, Macaristan ve Arnavut uyruklu olan 4 firarinin kaçak yollarla İngiltere'ye geldiğini duyurmasıyla, polis alarma geçti. Firarilerin Londra’da olduğu öne süren gazete haberinde, böylesine tehlikeli suçluların ülkeye nasıl sızdıkları konusunda İçişleri Bakanı Jacqui Smith’in üzerindeki baskıyı arttıracağı ifade etti.


1 SAAT İÇİNDE YAKALANDI

Listenin yayınlanmasıyla birlikte uluslararası yapılan ilk müracaatlar başarıya ulaştı ve cinsel saldırı suçundan aranan Macaristanlı Balaz Asztalo (25), bir saat içersinde Londra’ya yakın Milton Keynes lunaparkında yakalandı. Thames Valley Polisi, Balaz Asztalo’nın yakalanmasıyla ilgili detayları dün açıkladı. Yapılan açıklamada, Asztalo’nun bir kamu çalışanının yaptığı ihbar sonucu yakalandığı kaydedildi.

Dünyanın en çok aranan 4 firarinin İngiltere’de olduğu haberi, halk arasında endişe yaratırken, polis bu kişilerin oldukça tehlikeli olduğunu ve silahlı olabilecekleri yönünde uyarıda bulundu. Polis ayrıca, bu kişileri görenlerin derhal 0800 555 111 numaralı telefona veya Crimestoppers website www.crimestoppers-uk.org adresinden ihbarda bulunmalarını istedi.
Dünyanın en çok arananlar listesinde yer alan 16 suçlunun işimleri şöyle:

Tomasz Galas (uyuşturucu), Piotr Bielecki (cinsel saldırı),Durim Gremaj (cinsel saldırı), Agim Kabashi (çocuk cinsel suçları) Xhevat Kaca (cinsel saldırı), Ivane Sepashvili (cinayet), Dritan Shkurti (cinayet), Shaqir Ziko (silahlı sogun),Bogumil Michal Kaczmarkczyk (tecavüz ve cinayet), Norman Marek Misarko (saldırı) ve Andras Szabolcs Mozes (uyuşturucu), Gentian Doda (cinayet) ve Nikolla Naci (patlayıcı madde ve uyuşturucu ticareti) suçlarından aranıyor.