İngiltere'de Twitter tartışması

İngiltere'de Twitter tartışması
İngiltere'de Twitter tartışması
Kadın milletvekili ile kadın yazarın Twitter üzerinden tehdit almaları, sosyal paylaşım ağındaki güvenlik ve kontrol konularını gündeme taşıdı.

İngiltere’de bir kadın milletvekiliyle kadın yazarın sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden tehdit alması, ülkede Twitter’ın güvenliği ve kontrolünün tartışılmasına neden oldu. Gazeteci Caroline Criado-Perez ve İşçi Partisi milletvekili Stella Creasey, Twitter’da kasten taciz ve saldırı amacıyla kullanılan hesaplardan (trollerden) yöneltilen saldırıların hedefi oldu. İngiliz polisi, gazeteci Perez’i tehdit eden hesaba ulaştı ve Manchester’da 21 yaşında bir şüpheliyi gözaltına aldı. Şüpheli, geçen pazartesi günü sorgusunun ardından kefaletle serbest bırakıldı. İngiliz polisi, İşçi Partili milletvekili Creasey’e yönelik tehditler hakkında ise soruşturma başlattı.

İngiliz Parlamentosu’nun Kültür Komisyonu Başkanı John Whittingdale bu gelişmelerin ardından, Twitter’ın üst yöneticilerinin, kullanıcılarına yönelik taciz ve tehdit konularını nasıl ele aldığının sorgulanmasını istedi. Kültür Komisyonu sonbaharda, internette sorun oluşturan içerikler ve çocukların korunmasıyla ilgili bir soruşturma yürütecek. Whittingdale, bu
soruşturmanın bir parçası olarak, sosyal paylaşım sitelerindeki taciz ve hakaret içeren hesapların kontrolünün de ele alınması ve tartışılmasını istiyor.

Bu arada 88 binden fazla kişi, Twitter’ın ‘Tacizi bildir’ yazılı bir opsiyona yer vermesi gerektiği yönündeki imza kampanyasına destek verdi. Twitter’ın güvenlik birimi yetkilisi Del Harvey ise şirketin taciz konusunu ciddiye aldığını ancak kullanıcıların kabul edilemez gördükleri ifadeleri kendilerine şikayet etmesinin önemini vurguladı. Harvey ayrıca, konunun Twitter’a olan güveni olumsuz etkilemesinden endişe duyduklarını dile getirdi.