İngiltere'den domuz gribi tavsiyeleri

Domuz gribinin hızla yayıldığı İngiltere'de yeni tavsiye listesi yayımlandı. Havaalanlarında termal kamera kullanan ülkelere de dikkat çekildi

LONDRA - İngiltere’de domuz gribinin yayılma hızının artması üzerine yeni bir tavsiye listesi hazırlayan sağlık bakanlığı, hastalık karşısında en korunmasız kesim olarak görülen hamile kadınlar ve bebekli annelere kamuya açık kalabalık yerler ve toplu taşıma sisteminden uzak durmalarını tasviye etti. Sağlık bakanlığı, Milli Sağlık Sisteminin (NHS) internet sitesinde yayımladığı yeni tavsiye listesinde, hamileler ve bebek sahibi annelerden, bu tavsiyelere mümkün olabildiği oranda uymalarını istedi. Bakanlık, bazı çiftlerin domuz gribi nedeniyle çocuk sahibi  olma planlarını erteledikleri yolundaki duyumlar üzerine, bu yönde bir tavsiyesinin olmadığını açıkladı.
Ebe ve jinekolog yetiştiren farklı eğitim kurumlarından yapılan açıklamada da, hamilelerin ve bebekli annelerin yaşam tarzlarını hastalık tehlikesine göre yeniden düzenlemeleri gerektiği, buna gerekirse evden dışarı hiç çıkmama seçeneğinin de dahil olduğu belirtildi.
İngiltere’deki havaalanlarında da hastalıkla ilgili önlemlerin artırıldığı, başta ülkenin en büyük havaalanı olan Londra’daki Heathrow olmak üzere büyük havaalanlarında grip belirtileri gösteren kişilerin uçaklara binmesinin engellendiği ifade edildi. Seyahat planı yapan İngilizlere, Türkiye, Mısır, Çin ve Tayland gibi ülkelerde havaalanlarına termal kameraların yerleştirildiği ve yüksek ateş şikayeti olanların bu havaalanlarında karantinaya alınabilecekleri uyarısı yapıldı.
Geçen bir hafta boyunca toplam 700 kişinin domuz gribi nedeniyle tedavi altına alındığı ülkede, vakaların artmasıyla birlikte hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yatak krizi yaşanabileceği, üretimi için çalışmaların sürdüğü aşıyla ilgili ortaya çıkan aciliyet de göz önünde tutularak üretici firmaya daha sonra belirlenebilecek yan etkilerle ilgili yasal koruma verilmesinin düşünüldüğü bildirildi. (aa)