İngiltere'nin 'en çok kazanan kadını' lüks yatıyla Bodrum'a geldi

İngiltere'nin 'en çok kazanan kadını' lüks yatıyla Bodrum'a geldi
İngiltere'nin 'en çok kazanan kadını' lüks yatıyla Bodrum'a geldi
İngiltere'de 10.2 milyon euroluk servetiyle ülkenin 'en çok kazanan kadını' olarak tanınan IKOS Yatırım Şirketi'nin Yunan asıllı sahibi Elena Ambrosiadou'nun yelkenli süper lüks yatı 'The Maltese Falcon' (Malta Şahini), Bodrum'a geldi. Ambrosiadou, cennet koyları gezdiği yatında güneşlendi, yakınları su sporları yaptı.

Amazon İnternet sitesi ve HP gibi firmaların hissedarı olan dünyaca ünlü ABD 'li milyoner Tom Perkins'in 2006 yılında Türkiye 'de yaptırıp, 100 milyon pounda IKOS Yatırım Şirketi'nin Yunan asıllı sahibi Elena Ambrosiadou'ya sattığı üç direkli, 88 metre uzunluğundaki 'The Maltese Falcon' adlı yelkenli, çıktığı Ege turu kapsamında Yunanistan'ın Rodos, Sömbeki (Simi) , İstanköy (Kos) adalarının ardından bu sabah Bodrum'a gelerek Yalıkavak Koyu'na demirledi.

Dünyanın en büyük ve en modern yelkenlisi unvanına sahip olan Malta bayraklı yelkenli, daha sonra bu koyun çok kalabalık olması nedeniyle demir alıp, sırasıyla Tilkicik, Gündoğan, Demir ve Torba koylarını gezdikten sonra tekrar Yalıkavak'a dönüp, sahile yaklaşık 1 mil mesafede demirledi. Ambrosiadou, cennet koylarda yatının üzerinde uzun süre güneşlenirken, yakınları ise su sporları yaptı. Türkiyede 3 yılda yapılan yelkenli, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

Dünyada ilk kez karbonfiber yelken direkleri takılan ve bir futbol sahası büyüklüğünde yelken alanına sahip olan The Maltese Falcon, 30 mile kadar sürat yapabiliyor. Atlantik Okyanusu'nu 10 günde geçebilecek kapasitedeki yatta, elektronik ortamda dokunmatik olarak tek kişi tarafından kolaylıkla yönetilebilen kare şeklinde 15 yelken bulunuyor.