İnsan Ellen Page 'olunca' nelere kadir!

İnsan Ellen Page 'olunca' nelere kadir!
İnsan Ellen Page 'olunca' nelere kadir!
Ellen Page'in karakterinin yaşadıklarını birebir yaşatan video oyunu 'Beyond: Two Souls', hikâyelerin parçası olacağımız çağın habercilerinden biri.
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

‘Beyond: Two Souls’ başrolünde Ellen Page ve Willem Dafoe’nun rol aldığı, uzun soluklu parapsikolojik bir gerilim. Heavy Rain’in ezber bozan şirketi Quantic Dream’in imzasını taşıyan ‘Beyond: Two Souls’, uzaktan fena halde bir sinema filmini andırıyor. Aslında yakından da öyle ama işin doğrusu bu bir video oyunu. Senaryo ve kurgu anlayışı tamamen sinema tadında olmakla birlikte, oynanabilir ve tercih yapılabilir bölümler ‘Beyond...’u bir video oyunu ve interaktif bir film yapıyor.
Oyun, Page’in şekil verdiği ana karakterin hayatından üç ayrı dönemi, farklı uzunluklara sahip 24 bölüm halinde karışık bir kurguyla sunuyor: Küçük Jodie Holmes’un sancılı bir şekilde psişik varlığını keşfedişi ve CIA’in bir silahına dönüşmesi; tartışmalı operasyonlar ve Jodie’nin özel güçlerini sömüren CIA’den kaçarak yollarda zaman geçirdiği etkileyici dönem... Bazı bölümler gerilim/korku türünde, bazıları aksiyon. Bazıları ise bağımsız oyunları akla getiren duyarlı bir gerçekçiliğe sahip.
‘Carrie’ ve ‘The Fury’ gibi filmleri düşününce ‘Beyond: Two Souls’un senaryosu çok özgün gelmiyor. Doğrusu ‘Beyond...’ ‘oyun zevki’ açısından da çok güçlü değil. Ama ‘interaktif hikâyecilik’ anlamında sinema sanatından ayrıldığı yerler onu parçası olduğu her iki dünya için de özgün ve taze bir deneyim kılıyor. Ellen Page bir evsiz olarak yemek ararken veya bir kadını doğurturken izleyici değil, bizzat bu deneyimleri yönlendiren olmak garip bir duygu. Hikâyelerin parçası olacağımız interaktif çağın önemli adımlarından biri, geç kalmadan bir göz atın derim.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Dünya

  ,

  CIA

  ,

  Yemek

  ,

  Oyun

  ,

  film

  ,

  gerilim

  ,

  senaryo

  ,

  zaman