İnsan evrimindeki kayıp halka ilk kez açıklanıyor

İnsan evrimindeki kayıp halka ilk kez açıklanıyor
İnsan evrimindeki kayıp halka ilk kez açıklanıyor

BBC?nin hazırladığı belgeseli, İngiltere?nin önde gelen doğa bilimleri belgesellerinin spikeri olan, sinema yönetmeni ve oyuncusu Sir David Attenborough sunacak.

İnsan evriminin kayıp bağlantısı olduğu sanılan fosil iskeletler 19 Mayıs'ta bir belgeselde gösterilecek

LONDRA - BBC televizyonu, ABD’li bilim insanları tarafından keşfedilen ve insan evriminin kayıp bağlantısı olabileceği tahmin edilen ‘fosilleşmiş iskeletleri’, şimdilik sır gibi saklanan bir belgeselle izleyicilerine sunmaya hazırlanıyor. Belgeselin en can alıcı noktasıysa, ilk kez fosilleşmiş iskeletleri bulunan ‘Adapid’ adındaki nesli tükenmiş hayvanın tam iskeletinin gösterilecek olması.
Belgeseli, İngiltere’nin en önde gelen doğa bilimleri belgesellerinin spikeri olan, sinema yönetmeni ve oyuncusu Sir David Attenborough sunacak. İngiliz The Daily Mail gazetesi, 90 dakikalık belgeselin ‘çok gizli’ tutulduğunu belirtirken, bu bilgiyi Amerikalı kaynaklardan edindiğini ve araştırma sonuçlarının, bir grup bilim insanı ve yayıncı tarafından ABD’nin New York kentinde 19 Mayıs’ta açıklanacağını yazdı. Almanya, Frankfurt yakınlarında fosilleriyle ünlü ‘Messel Shale Pit’ bölgesindeki terk edilmiş taşocağında bulunan fosilleşmiş kemiklerin, 37-47 milyon yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

İnsan hangi primat türü?

Bilim insanları, genç ve dişi olan hayvanın, Madagaskar Ormanları’nda yaşayan ve kendine özgü kuyruğu bulunan memeli Maki’ye (Madagaskar maymunu) benzediğini açıkladı. Belgeselde araştırmacılar fosilin ayrıca maymunlar ve insanı içeren memeliler takımı primatlarla akraba olduğunu da anlatacak. Akademik çevrelere göre keşfin bir diğer önemi de, insanların, primatların hangi türüne ait oldukları yönünde yeni ve şiddetli tartışmalar başlatacak nitelikte olmasından kaynaklanıyor. (dha)