İnsan genomunun sırrı çözülüyor

İnsan genomunun sırrı çözülüyor
İnsan genomunun sırrı çözülüyor

DNA'nın iki metre uzunluğundaki çifte helisinin insan hücre çekirdeğinde nasıl yer alabildiği henüz bilinmiyor.

İnsan genomunun üç boyutlu haritası yapıldı. Buluş, genomun yapısı ve fonksiyonu konusunda yeni fikirler verecek
WASHINGTON - Amerikalı araştırmacıların, insan genomunun üç boyutlu yapısının şifresini çözdüğü, bunun insan genomunun yapısı ve fonksiyonu konusunda yeni görüş açılarının yolunu açacağı bildirildi.
Science dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Massachusetts Üniversitesi Tıp fakültesinden Nynke van Berkum, "genomu milyonlarca parçaya ayrıştırarak, bu parçaların tümü arasındaki ilişkilerin detaylarını ortaya koyan üç boyutlu bir harita yarattıklarını" belirterek, "üç boyutlu fantastik bir yapboz yaptıklarını ve daha sonra da bunu bir bilgisayar yardımıyla çözdüklerini" kaydetti.
Bilim insanlarının bu işlem için, şu ana kadar cevapsız kalan sorulara cevap verilmesini sağlayan "Hi-C" adlı yeni bir teknoloji kullandıkları belirtildi.
Bir diğer araştırmacı Erez Lieberman-Aiden, DNA’nın çifte helis olarak adlandırıldığını az da olsa uzun zamandan beri bildiklerini, bu çifte helisin tamamen açılması durumunda her bir hücredeki genomun iki metre uzunluğa erişeceğini, bilim insanlarının bu yapının insan hücre çekirdeğinde nasıl yer alabildiğini anlayamamış olduklarını söyledi.  Araştırmacılar, bu yeni teknolojinin bu gizin çözülmesine olanak sağladığını belirtti.(aa)