İnsan ve balık beyinleri benziyor

İnsan ve balık beyinleri benziyor
İnsan ve balık beyinleri benziyor
Trento Üniversitesi'nden bilim insanları, optik illüzyon (göz yanılması) kullanarak yaptıkları araştırmada, balık ve insanların beyinlerinin benzerlik gösterdiği bulgusuna ulaştı.

RADİKAL – İtalya’da bulunan Trento Üniversitesi’nden bilim insanları, balıklara Ebbinghaus illüzyonunu göstererek yaptıkları araştırmada şaşırtıcı bir sonuca ulaştı. Uzmanlar, balıkların da tıpkı insanlar gibi göz yanılması yaşadığını açıkladı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, optik illüzyonlar, çeşitli şekilleri, aynı boylarda olmasına rağmen farklı görmeye neden oluyor. Araştırmayı yürüten bilim insanı Prof. Valeria Anna Sovrano, ilk olarak balıkları, biri büyük, biri küçük dairelere tepki vermeye şartlandırdıklarını belirtti. Bilim insanları, bir grup balığı yem vererek küçük daireye, diğer grubu da büyük daireye yüzmeye şartlandırmış.

Sovrano, daha sonra balıklara Ebbinghaus illüzyonunu gösterdiğini ve küçük daireye gitmeye şartlandırılan balıkların, görsel yanılsama nedeniyle daha küçük gözüken daireye doğru yüzdüğünü açıkladı. Aynı şekilde, daha önce büyük daireye giden balıklar da, yanılsamayla büyük gözüken daireye doğru yönelmiş.
Bilim insanları, araştırmalarıyla, evrimin görsel algıyı nasıl şekillendirdiği konusunda veri toplamaya çalıştıklarını belirtti.


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  Bilim

  ,

  Mail