İnsan zihni kontrol altında mı??

İnsan zihni kontrol altında mı??
İnsan zihni kontrol altında mı??
Komplo teorisi diyen de, yıllardır uygulandığına inanan da var. Bir cinayet raporuna bile girince zihinleri yoklamak şart oldu...

İSTANBUL - 18 Nisan 2007’de Malatya Zirve Yayınevi’nde işlenen cinayetlere ilişkin olarak Malatya İl İnsan Hakları Kurulu’nun verdiği raporda ‘sanıkların zihin kontrolü yöntemiyle’ yönlendirilmiş olabileceği ileri sürülünce dikkatler ‘zihin nasıl kontrol edilir?’ sorusuna odaklandı. İlk kez ABD’de kullanılan ‘zihin kontrolü’ (mind control) kavramı, bugün tüm dünyada psikiyatrist, psikolog ve sosyologların araştırdığı bir konu ancak bulgular zihin kontrolünün efsane mi gerçek mi olduğunu açıklamak için yeterli değil. 

‘Beynim yıkanıyor mu acaba?’
Kavram tüm dünyada o kadar çok ilgi uyandırıyor ki, hakkında filmler çekiliyor, sayısız kitap ve makale yazılıyor, bilgisayar oyunlarına ilham veriyor. World Of Warcraft adlı bilgisayar oyununda da karşı takımın oyuncusuna ‘zihin kontrolü’ yapılıyor. Dünya ‘zihin kontrolü’ konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bunun bir komplo teorisi olduğunu düşünenler de var, “Acaba benim beynim de yıkanıyor mu?” diye tedirgin olanlar da.
Zihin kontrolü, insanın algı sistemlerine yönelik operasyonlar zinciri olarak tanımlanıyor. Kore Savaşı’nda Çinlilerin kullandığı yöntemlerden ilham alan bu yöntemde amaç insanların fizyolojik ihtiyaçlarını bloke ederek dirençlerini kırmak. LSD olarak bilinen uyuşturucunun yöntem için CIA tarafından üretildiği de iddia edilmişti, günümüzdeyse teknolojiyle yapıldığı düşünülüyor.
Dünyada ilk kez ABD istihbarat teşkilatı CIA’in kullandığı düşünülen zihin kontrolü yöntemi kişinin düşünce biçimini, inanç ve davranışlarını değiştirme esasına dayanıyor. Colin Ross isimli Amerikalı psikiyatristin yazdığı bazı kitaplar istihbarat örgütlerinin aslında ‘zihin kontrolü’ projelerinde ne kadar ilerlediklerini gösteriyor. Colin Ross’un 2006’da yayımlanan ‘CIA Doctors’ (CIA Doktorları) ve 1995 tarihli ‘Satanic Ritual Abuse’ (Satanik Rituel Tacizi) isimli kitapları istihbarat örgütlerinin beyni kontrol etme konusunda ne kadar yol aldıklarını anlatıyor. 

Tartışma 1953’te başladı
Zihin kontrolüyle ilgili ilk tartışma 1950’li yıllarda yapıldı. Kavram, CIA yöneticisi Allen Dulles’ın 1953’te Princeton Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmaya dayandırılıyor. Dulles, konuşmasında “İkinci cephe, bireyin beyninde kazanılacaktır. Hedef, beyin yıkama, zihin kontrolü, ideolojiyi değiştirme ve gerektiğinde birçok Mançurya Kobayı (veya Mançurya Adayı, Manchurian Candidate) yaratabilmektir” demişti. Hollywood da ‘Mançurya Kobayı’ adlı iki film yaptı. Bu filmlerde, zihni çocukluğundan beri kontrol edilen bir kişi, ABD Başkan adaylığına yükseliyordu. Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı 2004 yapımı filmde Denzel Washington ve Meryl Streep başrollerdeydi. (Yaşam Servisi)?