İnsanın ataları ateş yakmayı 1 milyon yıl önce öğrenmiş

İnsanın ataları ateş yakmayı 1 milyon yıl önce öğrenmiş
İnsanın ataları ateş yakmayı 1 milyon yıl önce öğrenmiş

İsrail'de bulunan 700 bin ila 800 bin yıl öncesine ait kömürleşmiş kap parçaları ateş kullanıldığının ilk kanıtlar olarak kabul ediliyordu

Antoropologlar ulaştıkları yeni kanıtlar ışığında insanın ateş yakmayı bilinenden de önce öğrenmiş olabileceği kanısına ulaştı

WASHINGTON - Güney Afrika 'da bir mağaradaki muhtemel ateş ocağının izlerini inceleyen antropologlar, insanın atalarının ateş yakmayı şimdiye kadar tahmin edilenden 300 bin yıl daha önce, yaklaşık 1 milyon yıl önce öğrenmiş olabileceklerini bildirdi.

Araştırmaları Amerikan Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yer alan uluslararası antropolog ekibi, Güney Afrika'nın merkez-doğusunda, daha önce de kazılar yapılan ve eski insanın varlığına dair önemli bulgular içeren Wonderwerk mağarasının içindeki katmanlarda yanmış hayvan kemiği kalıntıları ve öncekilerden daha eski taş aletlerin izlerini buldu.

Katmanlar içinde iyi muhafaza edilmiş bitkisel madde ve kemik parçalarının küllerini bulmalarının kendilerine mağaranın girişinde küçük bir ateş ocağının varlığını düşündürdüğünü belirten bilim adamları, bazı parçaların yüzeyde renk değişikliğine neden olduklarını, bunun da kontrollü bir ateş yakıldığını gösterdiğini belirtti.
Toronto Üniversitesi'nden antropolog Michael Chazan, analizlerin ateşin insan tarafından kullanılmasını 300 bin yıl geriye götürdüğünü kaydetti.

Antropologlar şimdiye kadar insanın tarih öncesi atalarının besinleri ısıtmak ve soğuktan korunmak için ateş yakmak amacıyla kıvılcım üretme yöntemini hangi dönemde keşfettikleri konusunda anlaşmaya varamıyorlardı.

Afrika, Asya ve Avrupa 'da bu tip faaliyetlere ilişkin izler keşfedilirken İsrail 'de bulunan 700 bin ila 800 bin yıl öncesine ait kömürleşmiş kap parçaları ilk kanıtlar olarak kabul ediliyordu.(aa)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  WASHINGTON

  ,

  Afrika

  ,

  Avrupa

  ,

  Asya

  ,

  Tarih

  ,

  Bilim

  ,

  Bitkisel