İnsanın Ay'a ayak basışının 40. yılı yarın kutlanacak

İnsanın Ay'a ayak basışının 40. yılı yarın kutlanacak
İnsanın Ay'a ayak basışının 40. yılı yarın kutlanacak

40. yıl kutlamaları kapsamında, Neil Armstrong?dan sonra ikinci insan olarak Ay?a ayak basan Edwin Aldrin de bu müthiş yolculuğu anlattığı ?Muhteşem Yalnızlık? adlı kitabını imzalayacak. FOTOĞRAF: AFP

CAPE CANAVERAL - Ay’a ilk inişin 40. yılı 16 Temmuz’da kutlanacak. Apollo 11’in 20 Temmuz 1969’da insanoğlunun Ay’a ayak basışını sağlayan ve bugünlerde 80’e yakın yaşlarda olan üç astronot Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins’in de katılacağı Cape Canaveral John Fitzgerald Kennedy Uzay Üssü’nde yapılacak kutlamada, Ay’dan getirilen ilk taş da ve Apollo aracı-Ay modülünde kullanılan aygıtlar sergilenecek. ‘Örümcek’ Ay modülünden çıkan Neil Armstrong, Ay’a ilk inen insandı, Edwin Aldrin ikinciydi. İki saatten fazla yüzeyde kaldılar. Ay yörüngesinde Michael Collins, Apollo aracında onları bekledi, yeniden kenetlenerek Dünya’ya döndüler. 

Ay’a 50 kilometreden...
İkinci insan Aldrin, bu müthiş yolculuğu anlatan ‘Muhteşem Yalnızlık’ adlı kitabı yazdı ve 40. yıldönümünde bu kitabını imzalayacak. ABD’nin Apollo programındaki büyük başarılarından biri, Apollo 8’in 1968 Noel’inde Ay’a ilk kez çok yakın, 50 kilometre yükseğinden uçuşuydu. Bu sefer, aynı zamanda insanın Dünya yörüngesi dışındaki ilk yolculuğu oldu. (aa)