İnsanın kokusu kendi partilisine hoş geliyormuş!

İnsanın kokusu kendi partilisine hoş geliyormuş!
İnsanın kokusu kendi partilisine hoş geliyormuş!
Koku üzerine yapılan araştırmanın sonucu: İnsanlar, siyasi olarak aynı görüşte oldukları kişilerin vücut kokularını beğenmeye yatkın.

RADİKAL - American Journal of Political Science dergisinde yayımlanan ve Rose McDermott, Dustin Tingley ve Peter Hatemi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların siyasi görüşleri kokularından anlaşılabiliyor. Zira, insanlar siyasi olarak aynı görüşte oldukları kişilerin vücut kokularını beğenmeye yatkın.

ARAŞTIRMA YÖNTEMİ 

Vox’ta yer alan habere göre, bilim insanları, yarısı üniversiteden yarısı da toplumdan siyasi görüşleri belli olan 146 kişiyi seçti. Araştırmacılar, derecelendirme sonucunda 146 kişilik grubu 10 liberal ve 11 muhafazakara indirdi. Bu kişiler 24 saat boyunca koltuk altlarında gazlı bezle dolaştı, deodorant ve parfüm kullanmadı, seks yapmadı, hayvanlarla oynamadı ve güçlü kokan yiyecekleri yemedi. 24 saat dolduğunda, vücut kokularının bulunduğu gazlı bezleri alan bilim insanları, talimatlara uymadığı gerekçesiyle bir kişiyi araştırmadan çıkardı.

İkinci aşamada, gazlı bezleri koklayacak, siyasi görüşleri belli olan ve ilk gruptaki 20 kişiyle hiçbir ilişkisi bulunmayan 125 kişi seçildi. 20 kişinin gazlı bezleriyle sınanan katılımcılar, çekicilik derecesine göre kokulara 1 ile 5 arasında puanlama yaptı

SONUÇLAR
Bilim insanları, ikinci gruptaki kişilerin, birinci gruptan siyasi görüşlerinin benzer olduğu insanların kokularını beğendiği bulgusuna ulaştı. Araştırmacılar, konu hakkındaki en belirgin örneği şu sözlerle anlattı: “İkinci grupta bulunan ve örnek kişinin kokusunu koklayan kadın katılımcı, “Kokladığım en güzel parfüm olarak” nitelendirdiği vücut kokusunu eve götürmek istedi. Aynı gazlı bezi koklayan ve örnek kişiyle zıt siyasi görüşlere sahip bir kişiyse kokuyu “ekşimiş” diyerek tarif etti.”

ARAŞTIRMADAN KUŞKU DUYMAK İÇİN GEREKÇELER

Araştırmaya başlamadan önce, siyasi görüşleri aynı olan insanların neden evlendiğini incelemek isteyen uzmanlar, kokunun bu durumda çok küçük bir etken olduğunun altını çizdi. Bilim insanları, araştırmalarının sonuç bölümünde, “Koku, birçok faktör arasındaki etkileşimin yalnızca binde birini oluşturuyor. Kokunun etkileşimlerde daha gizli bir şekilde işliyor olması muhtemel. Koku, hormon durumunun düzenlenmesini etkileyebilir ve duygusal değişimleri tetikleyebilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, McDermott, Tingley ve Hatemi, araştırmaya katılanların cinsel yönelimlerini, Kurumsal Değerlendirme Kurulu’nun izin vermemesi gerekçesiyle öğrenemediklerini vurguladı. Bunun yanı sıra, araştırmanın örneklem hacminin (10 liberal ve 10 muhafazakar) küçük olduğunun altı çiziliyor. Dolayısıyla, konu hakkında daha geniş kapsamlı bir araştırma yapmadan kesin sonuçlara varmak pek mümkün değil.


  ETİKETLER:

  Parfüm

  ,

  Kadın

  ,

  Seks

  ,

  Bilim

  ,

  muhafazakar

  ,

  siyasi

  ,

  koku