Irak'ta işgalden beri ilk oyun

Irak'ta işgalden beri ilk oyun
Irak'ta işgalden beri ilk oyun

Çoğu TV yıldızı olan oyuncular, ?İnsanlar ağlamaya alıştı, biz onları yeniden güldürmeye çalışıyoruz? diyor. FOTOĞRAF: AFP

BAĞDAT - Işıklar kapanıp perde alkışlar eşliğinde kalkınca beyaz şık takımlar giymiş altı adam ve kıyafetleri daha az gösterişli üç kadın dans edip bir aşk şarkısı söylemeye başlıyor. ‘Tatlının Keyfini Çıkarabilmek İçin Acıyı Tatmanız Gerekir’ adlı oyun, Iraklılar tarafından yazılıp yönetilmiş ve şimdi sahneleniyor.
Salondaki 1000 koltuğun tamamını dolduran Bağdatlılar için özel bir anlamı da var: Bu, Irak’ta ABD işgali başladıktan sonra, altı koca yılın ardından izledikleri ilk oyun. İran-Irak savaşı esnasında inşa edilen Irak Ulusal Tiyatrosu, vaktiyle Çehov’dan Shakespeare’e onlarca oyun görmüş. Oyuna eşi Usama ve üç yaşındaki kızıyla gelen 29 yaşındaki mühendis Elif Muhammed, “Savaştan önce sürekli sinemaya, tiyatroya giderdik. Bunu tekrar yapabiliyor olmak çok güzel. Yaşam devam etmeli” diyor. Yüzünde bir patlamanın izi olan yarayı taşıyan Usama da eşiyle hemfikir; “İnsanların gece dışarı çıkmaya korktuğu zamanlar oldu. Bu değiştiği için mutluyum. Bağdat büyük bir kent ve kültürel etkinliklere ihtiyacımız var” diye konuşuyor. Çoğu aynı zamanda televizyon yıldızı olan oyunculardan Mecit Yasin, “Iraklıların kalpleri acıyla dolu. Bunu dışarıdan anlayabiliyorsunuz. İnsanlar ağlamaya alıştı, biz onları yeniden güldürmeye çalışıyoruz” diyor. (afp)