İran 1388 yılına Nevruz'la girdi

Hicri Şemsi takvimine göre İran 1388 yılına girdi. Baharın ilk gününün yeni yılın ilk günü olarak kutlandığı İran'da Nevruz Bayramı resmi tatili de başlamış oldu

TAHRAN - İran, güneş yılını esas alan Hicri Şemsi takvimine göre yeni yıla girdi.

İran’da, bugün yerel saatle 15.13’te (TSİ 13.43) Hicri Şemsi takvimine göre 1388 yılına girildi.


Baharın ilk gününün yeni yılın ilk günü olarak kutlandığı İran’da Nevruz Bayramı resmi tatili de başlamış oldu. Ülkede ana okuldan üniversiteye kadar tüm eğitim birimleriyle resmi daireler yaklaşık iki hafta boyunca faaliyetlerine ara vermiş olacak.


Radyo ve televizyonlar yeni yıl özel programlarını sürdürse de gazete ve dergiler tatil süresince yayımlanmayacak. Haftalar öncesinden yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı ülkede, milyonlarca İranlı yurt içi ve yurt dışındaki tarihi ve turis-tik yerlere gezi düzenliyor.


Bayram kutlamaları kapsamında, çocuklar komşu ve mahalledeki evleri ziyaret edip şeker, çikolata, kımızı yumurta ve harçlık alırken, büyükler de ziyaretlerde birbirlerine çeşitli hediye-ler takdim ediyor.


Bayram arefesi ve sonrasında ailece mezarlıklar ziyaret edili-yor ve ölen yakınlar için dua ediliyor. Ayrıca ülke genelinde-ki kutsal mekanlarda toplanan halk yeni yılın gönüllerince geçmesi, tüm dünyada barışın hakim olması için dua ediyor. Evlere yapılan ziyaretlerde Nevruz Bayramı için hazırlanan özel sofralarda ikramda bulunuluyor. Kutlamalar, Nevruz Bayra-mının 13. günü halkın açık ve yeşil alanlarda toplanması, pik-nik yapması ve diğer etkinliklerle son buluyor.


Nevruz Bayramı, binlerce yıldır Balkanlar’dan Uzak Doğu’ya ka-dar tüm bölgede yüz milyonlarca kişi tarafından kutlanıyor.