İran da keçi kopyaladı

İran da keçi kopyaladı
İran da keçi kopyaladı

?Hana?, felç tedavisi için de umut verdi. FOTOĞRAF: AP

2006'da bir erkek koyun klonlayan İran, şimdi de dişi keçi kopyalayarak dünyanın beşinci ülkesi oldu

İSFAHAN - İranlı bilim insanları bir keçi kopyaladıklarını ve ileride yapacakları deneylerin felçli hastaların tedavisinde kullanılmasını umduklarını açıkladı. Hana adı verilen dişi oğlak önceki sabah İran’ın merkezindeki İsfahan’da dünyaya geldi. Royan Araştırma Enstitüsü’den embriyolog Dr. Muhammed Hüseyin Isfahani, “Hana’nın doğumuyla birlikte İran dünyada bebek keçi klonlayan beş ülke arasına girdi” diye konuştu.
İran, 2006’da Ortadoğu’da erkek bir koyun klonladığını açıklayan ilk ülke olmuştu. Enstitü, kopyalamanın üstünden iki buçuk sene geçtikten sonra hayvanın hâlâ sağlıklı olduğunu açıkladı.
2025’ten itibaren bilim ve teknolojide bölgesel süpergüç olmayı hedefleyen İran bu yolda tıp, uzay ve nükleer teknoloji alanındaki çalışmalarına büyük önem veriyor.
Isfahani,  hayvanları kopyalamanın amacını açıklarken, klon hayvanların hastalıklara karşı antikor olarak kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli medikal araştırmalarda işe yarayacağını hatırlattı.

Dolly altı yıl yaşamıştı

Dünyanın ilk kopya koyunu 1996’da İngiliz araştırmacıların çalışmaları sonucu dünyaya gelmişti. Dolly adı verilen koyun altı sene yaşamıştı. İran’ın klonlama programı Şii dini liderlerlerin de desteğini alıyor. Şii liderler, hayvan klonlamaya izin verdiklerini, ancak insan klonlamayı yasakladıklarını açıklamıştı. (ap)