İran'da uçak düştü: 168 ölü

İran'da uçak düştü: 168 ölü
İran'da uçak düştü: 168 ölü

Sivil havacılıkta ABD ve Batılı ülkelerin ambargo uyguladığı İran, uçak filosunu yenileyemiyor, kazayı da buna bağlıyor.

İran'da Tahran-Erivan seferini yapmak üzere havalandıktan 16 dakika sonra düşen uçaktan kurtulan olmadığı sanılıyorTAHRAN - İran’da Hazar Havayolları’nın Tahran-Erivan seferini yapan 7908 sefer sayılı Tupelov tipi yolcu uçağı, Tahran’daki Uluslararası İmam Humeyni Havaalanı’ndan kalktıktan 16 dakika sonra yerel saatle 11.33’te, Kazvin eyaleti sınırları içindeki Cennetabad Köyü yakınlarında düştü. Kurtulan olmadığı sanılan uçakta 153 yolcu ve 15 kişilik mürettebat olmak üzere 168 kişi bulunuyordu. Yolcuların 10’unun İran Judo Genç Milli Takımı sporcuları olduğu duyuruldu. İkisi antrenör olan grup, 6 Ağustos’ta Macaristan’da yapılacak müsabakalara hazırlanmak için Erivan’a gidiyordu.
Ermenistan Sivil Havacılık İdaresi, uçakta Ermeni soyadı taşıyan 30 yolcu bulunduğunu açıkladı ancak sadece adları veya soyadları belli olan bazı yolcuların İran’daki Ermenilere mi, Ermenistan’dakilere mi ait olduğu henüz bilinmiyor. Öte yandan, Rusya-İran ortaklığında 1993’te kurulan Hazar Havayolları’ndan bir yetkili, uçakta Gürcü yolcuların da bulunduğunu söyledi. Gürcü yetkililer de uçakta, biri Gürcistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olmak üzere iki Gürcü vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu. İran: Kazanın suçlusu ABD
İran ülkede sıkça rastlanan uçak kazalarıyla ilgili, dolaylı olarak ABD’yi suçlayarak, uçaklar için gereken yedek parçaları ABD yüzünden temin edemediğini söylüyor.
Sivil havacılık alanında ABD ve Batılı ülkelerin ambargo uyguladığı İran, uçak filosunu yenileyemiyor. ABD’nin 1995’ten beri yürürlükte olan ambargosu, İran’a sivil ve askeri savaş uçağı satışıyla bunlara ait yedek parçaların teminini yasaklıyor. İran’ın uçak filosunun bakım ve onarımının yabancı firmalarca yapılmasının yasaklanması da ambargo kapsamında. İran’daki sivil uçak filosunun önemli bir kısmını yerli üretim İran-140 uçakları, Rus yapımı Tupelov uçakları ve yaklaşık 30 yıl öncesine ait Boeing modeli uçaklar oluşturuyor. İran, bu alandaki açığı kapatmak için yabancı şirketlere ait uçakları kiralama yoluna da gidiyor.
Daha önce, Şubat 2006 ’da, İran Airtour’a ait Rus yapımı TU-154 uçağı Tahran’a inişi sırasında çakılmış, uçaktaki 148 kişiden 29’u ölmüştü. 2002’de meydana gelen başka bir kazada da Tupolev tipi yolcu uçağı İran’ın batısında düşmüş, uçakta bulunan 199 kişi hayatını yitirmişti. (Yaşam Servisi)