İran'ın en turistik mezarlığı

İran'ın en turistik mezarlığı
İran'ın en turistik mezarlığı
Penis şeklindeki mezar taşları, dünyanın dört yanından turist çekiyor

Meryem, kollarıyla bir mezar taşını kucaklamış, arkadaşına poz verirken kıkır kıkır gülmekte. Mezar taşlarını görmek, absürd fotoğraf kareleri çıkarmak için bu mezarlığa her sene yüzlerce turist geliyor. Burası, İran ’daki Halit Nebi mezarlığı ve mezar taşları penis ya da vajina şeklinde. Kadın ve erkek üreme organı şeklindeki 600’den fazla mezar taşıyla dolu mezarlık, son zamanlarda ülkenin en yeni turistik mekanlarından biri olmuş. İran’ın kuzeyinde yer alan Kümbedi Kabus’un 65 kilometre kuzeydoğusunda yer alan bu tuhaf mezarlık uzun tarihine rağmen, 10 yıldan kısa bir süre önce eklenmiş ülkenin ulusal miras listesine. Ülkenin ve hatta dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler dilerlerse turizm acentaları aracılığıyla taşların arasında rehberli tur hizmeti alabiliyor.
Taşların arasında en dikkat çekeni, Hz. Muhammed’den 40 yıl önce Yemen’de dünyaya geldiğine inanılan Halit Nebi’ye ait olduğu düşünülen mezar.
Bölgede araştırma yapan az sayıdaki tarihçiden biri olan Ali Rıza Hisar’a göre Halit Nebi bölgede İran dahil olmak üzere birkaç ülkede Hıristiyanlığı yaymaya çalışmıştı. Halit Nebi’nin kendisi de Hıristiyandı ancak yıllar sonra, kızı Hz. Muhammed’i ziyaret edip İslam ’ı seçmişti. Hisar, mezar taşlarının kadın ve erkek üreme organlarını temsil ettiğini ve bunun Hindistan ve Orta Asya’daki fallik dinsel öğelerden kaynaklandığını düşünüyor. Ancak tasarımların arkasındaki mana konusunda emin değil.


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  İran

  ,

  İslam