İran'ın 'yeraltı' butikleri

İran'ın 'yeraltı' butikleri
İran'ın 'yeraltı' butikleri
İranlı kadınların batı modasına meyletmelerinin önüne geçmek için çıkartılan yasalara rağmen Tahran'daki yeraltı butikleri İranlıların özel alışveriş ihtiyaçlarını karşılamakta...

Ellerinde birer bardak kakule çayları ile son moda kıyafetleri deneyen İranlı kadınlar cuma eğlencesine hazırlanıyor. İran’ın butiğe çevrilen bu özel evlerinde başörtüleri ve batı modasına ait giysiler bulmak mümkün. Kapalı kapılar arkasına gizlenen bu butiklerde yemek tedarikine kadar her şey müşterilerin rahatlığı için hazırlanıyor. Butikler farklı özelliği olan müşterilerden gelir yaratmak için farklı satış alternatifleri de sunabiliyor. Butiklere uğrayan kadınlar perakende satışlarda alışveriş yapmaya başlayıp masrafları üzerine çok düşünmüyor. Düşük fiyatlara da kadınların kendilerine göre bir şeyler bulabildikleri bu gizli dükkânlar dünyanın modasını takip etmeyi kolaylaştırıyor.
Moonlight’ta çalışan Dorsai “Bu mekânlarda her hafta yeni isimler duyabilir, yeni genç kadınlarla karşılaşabilirsiniz” diyerek profili özetliyor. 2004-2009 arasında giysi tasarlayan Dorsai butiğe gelenlerin öncelikle bir-iki parça eşya aldığını daha sonra arkadaşları, aileleri ya da kendileri için tekrar butiğin yollarını arşınladıklarını söylüyor: “Bu butikler İranlı kadınlar için bir devrim. Para kazanıp ekonomik özgürlüklerini ellerine alıyorlar.”
Dorsai Moonligt’ta çalışmaya başlamadan önce Tahran’ın kuzeyinde yaşıyormuş. Şimdilerde yurtdışında ikamet ediyor fakat İran’ı sıklıkla ziyaret edip butikte işlerin nasıl gittiğini kontrol ediyor. Rahatlığın bir işletmenin satış politikasında uygulanması gereken en önemli unsur olduğunu düşünüyor. “İran bir İslam cumhuriyeti. Kadınlar burada rahatça giyinemiyorlar. Yeraltı butiklerinin en güzel kısmı müşterilerin ve satıcıların rahat olabilmesi.”

Türk kökenli Parinaz’ın butiği

Moonlight, İslami kıyafet modası hakkında uzmanlaşmış. Londra’da moda eğitimi aldıktan sonra İran’a aklında bazı fikirlerle giden Dorsai dünya trendleriyle İslami çizgiyi bir araya getirmeyi denemiş.
Öte yandan geçen yıl İran’da Türk kökenli Parinaz tarafından ‘Güneş’ isimli bir butik açıldı. Ürünlerin hemen hemen hepsi Türk kıyafeti. Türkiye sınırından kaçak olarak geçen gece kıyafetleri ve gençler için günlük kıyafetler bu dükkanda bulunabiliyor. Sınırı geçmenin zor olduğunu söyleyen Parinaz “Getirilecek giysilerin yarısı buraya ulaşmıyor, bu zor bir iş” diyor. Daha önce yaptığı anlaşmanın iptal olması sebebiyle Parinaz butiğini bilindiği yerden evine taşımak zorunda kalmış. Parinaz ve eşi evlerini butik dükkan için tekrar dizayn etmişler. Müşteriler için bekleme alanları ya da kıyafetleri deneme alanları oluşturmuşlar.