İranlı imam: Su içmek orucu bozmaz

İranlı imam: Su içmek orucu bozmaz
İranlı imam: Su içmek orucu bozmaz
İran'ın üst düzey din âlimlerinden Ayetullah Esedullah Beyat Zencani, susuzluğu giderecek kadar su içmenin orucu bozmayacağını iddia etti.

TAHRAN - İranlı imam, internet sitesinde dini kaynaklara dayandırarak yer verdiği açıklamasında oruç tutmakla ilgili ilginç bir fetva yayınladı.

Ayetullah Beyat Zencani, "Oruç tutup fakat susuzluğa dayanamayanlar, susuzluklarını giderecek kadar su içebilirler. Böyle bir durumda oruç bozulmaz ve kaza yapmaya da gerek yoktur" açıklamasında bulundu.

Söz konusu din adamı Şiilikte en yüksek dini rütbe sayılan 'Taklit Mercisi' konumunda bulunuyor. (DHA)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İmam

  http://www.radikal.com.tr/114163711416376

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEDEN-SONUC ILISKISI ISIGI ALTINDA ORUC TUTMAYA BIR BAKIS - Equalizer001

  Oruc kelimesinin sozluk anlami uzak durmak demektir. Oruc tutmak akilsal dusuncelerimizi ve fiziksel arzularimizi control etmemize yarayan faydali bir eylemdir. Tabi bu ve daha bir cok faydalar oruc tutamin nedeni degil; oruc tutmanin sonucunda ortaya cikan faydalardir. Oruc tutmamizin asil nedeni; Yaradanimizin Rezzak, rizik veren olduguna inancimizi eyleme donusturmektir. Zira, eyleme donusmeyen her inanc, doctorine olmaktan ileriye gidemez. Yuce Yaradanimiz; "sizlerin rizkini veren Benim, ve bu gun size su saatten sun saate kadar rizik vermiyecegim" diyor. Bunu derken de ?Biz orucu size eziyet olsun diye farz kilmadik? ayeti ile bizi dusunmeye sevk ediyor. Bana gore Oruc tutma eylemi, Ruhun Irade gucunu kullanarak neyin ne zaman yapilacagina karar verme konumuna gecmesidir. Dogal olarak, Ruh bunu yaparken bedeni olumden koruma gorevini asla ihmal etmez. Bedenin susuz kalmasi tehlikeli boyuta ulasmissa, Aklin ve bilincin ozu olan Ruh, bedene azicik su vererek tehlikeyi atlatir ve orucunu tutmaya devam eder. Orucu yemekten icmekten ziyade, kotu dusuncelerin ve insanlari rencide edecek sozlerin bozacagini da unutmamalyiz. Ote yandan; her bozulan seyi atmadigimiz, tamir ettigimiz gibi, bozulan orucumuzu da terk etmeyip tamir ederek yola devam etmeliyiz. Cunku; bu bozulma bu an icin gecerlidir ve yarin tekerrur edecegi kesin degildir. Boylece bir cok insanlarin acliga-susuzluga dayanamadigi icin oruc tutamadigi ozuru de ortadan kalkmis olur.

  ... - Ariyan

  allah acı çeken insanı severmi? yada allahın bizi kabullenmesi için şartı ızdırap çekmemizmi? mazohistmidir?

  Sag olasin Molla! - dostluk ve baris

  "Söz konusu din adamı Şiilikte en yüksek dini rütbe sayılan 'Taklit Mercisi' konumunda bulunuyor. (DHA)".. Hmmmm! demek ki bu fetvayi veren öyle sirada biri degil bir din alimi, büyük ihtimalle Molla... Ben ona inandim ve derhal cesmeye kostum ve dedigi gibi cok icmedim sadece susuzlugumu giderecek kadar(Günahi vebali Mollanin!)... Sagolasin Molla!

  çile - ashti2011

  orucu çile çekme olarak anlayanların aksine bu fetva daha çok orucun bir içdenetim(içealım denetimi) oldugu yönünde görünüyor. bu alim yeni fetvayı imam Sadık'tan rivayet eidlen bir hadise dayandırıyor.

  imam var imam var - esiroglu

  Böyle tuhaf imamlar dizisi var dünyada. Fasta kadın ölünce 6 saat kocasının nikahında kalır vaty yapılabilir diyen. Bizde var ayakkabıdan kurban olur diyen, peygamberlerin mucizeleri düşünce gücüyle oluşur diyen. Bunların hepsi büyük bir imama bağlı adı şeytan.

  kaynak - Commenter

  Haberin uluslararası kaynağı var mı ? internetten aradım 30 dk. da bütün türk medya organlarına dağılmış.