İrtifa serbest ama...

İrtifa serbest ama...
İrtifa serbest ama...
'Frances Ha' ile birlikte 'Başka Sinema' projesinin vizyona giren filmi olan Onur Ünlü'nün 'Sen Aydınlatırsın Geceyi'sinde yine uçuş serbest!
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

Kasabada herkes süper kahraman ama kimse, diğerinin süper gücünü önemsemiyor. Duvarlardan geçmek, el çırpıp zamanı durdurmak, düşünce gücüyle nesneleri hareket ettirebilmek veya yolda giderken bir deve denk gelmek bu kasabada gündelik rutinden. Yeni Onur Ünlü filmi ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’de tüm bu absürd’lükler taşra rutininin içinde eriyor. Siyah beyaz seçimiyle altı daha da çizilen gerçeküstü bir atmosfer söz konusu. Sanki taşra buhranı fimleriyle Jodorowsky sineması bir araya gelmiş de ortaya ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ çıkmış gibi.
‘Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Öyküsü’ dahil olmak üzere Onur Ünlü filmografisinde en bütünlüklü, insanı içine alan fantastik dünya bu. Tüm bu absürd’lükler ortasında kendi hayatına ve çevresine yabancılaşmış bir karakterin (Ali Atay) kahraman seçilmesi, tam da ‘gerçeküstü ama rutin’ dünyaya uygun bir durum. Kahraman, etrafını saran absürd’lüklere tepki veremeyecek durumdaysa, filmin dingin ritmi karşısında izleyici de aynı konumda. ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ absürd’lükleri daha da sivriltmektense onların temel olduğu bir dünyayla şaşırtmayı amaçlıyor. Haliyle standart bir hikâye yapısındansa çağrışımlarla ilerleyen bir olay örgüsü tercih sebebi. Herhangi bir açıklamanın gerekmediği filmde dolayısıyla irtifa da serbest.
Ancak filmi hedeflediği irtifadan daha aşağılara çeken, Ünlü sinemasının genel sorunu, kadın karakterler yine faaliyette. Bir anlatıcının hikâyesini erkek dünyası üzerinden şekillendirmesinde tabii ki bir sorun yok. Ancak her şeyin uçuşta olduğu bir dünya kurgulayıp iş kadın karakterlere geldiğinde bu dünyanın reflekslerine mahkûm olmak pek de yeğlenesi bir durum değil. ‘Amelie’nin bilmem kaçıncı kuşaktan takipçisi hafif çatlak ama sevimli kadın karakter (Damla Sönmez) veya esas kadının (Demet Evgar) tüm varlığının erkek karakter üzerinden varolabilmesi, uçuşa imkân vermiyor. Demet Evgar’ın performansı da durumu biraz kurtarıyor. Ama insan, kadınlara da erkekler kadar absürd olabilme imkânı verilseydi, filmin nerelere kadar uçabileceğini merak etmeden duramıyor.
Sinemalar ve seans bilgileri için: www.baskasinema.com

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal
Yapım: 2013
Süresi: 107 dk.