İş dünyası Gala Modern'de buluştu

İş dünyası Gala Modern'de buluştu
İş dünyası Gala Modern'de buluştu

Rahmi Akusngur un Sarı Armut u 150 bin TL ye alıcı buldu.

Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

İstanbul Modern’in bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ‘Gala Modern’ cumartesi akşamı müzede yapıldı. Biletlerin 1000 dolardan satıldığı destek gecesine beş yüzün üzerinde sanat dostu katıldı. İstanbul Modern Kültür Elçileri’nden Rana Erkan Tabanca’nın sunuculuğunu üstlendiği, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı konuşma yaptığı gecenin en heyecan verici kısmı Raffi Portakal’ın kızı Maya’nın yönettiği ‘İstanbul Modern’e Destek Yarışı’ydı.
Bu yıl Arzu Başaran, Burcu Perçin, Fatma Tülin Öztürk, Haluk Akakçe, Gülay Başaran, Koray Ariş, Mental Klinik, Osman Dinç ve Rahmi Aksungur İstanbul Modern’e ‘destek yarışı’ için özel ürettikleri çalışmalarını bağışlayan isimlerdi. Tüm yapıtlar çok etkileyiciydi. Sanatçıların hemen hemen tümü hem kendi çizgilerini korumuşlar hem de farklı bir ruh katmışlardı çalışmalarına.
Küçük çaplı müzayedede en yüksek fiyat Rahmi Aksungur’un eserine verildi. Tik ağacından yapılmış ‘Sarı Armut’ 150 bin liraya Erkan Tabanca’nın oldu. Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Tabanca, 70 bin lira bedelle Osman Dinç’in selvi ağaçlı ve tek odalı ‘İmkansız Evi’ni de satın aldı. Haluk Akakçe’nin çelik maket bıçağı uçlarıyla oluşturduğu sonsuzluk heykeli ‘Dokunmayınız’ ise 140 bin lirayla Murat Tabanlıoğlu’nda kaldı. Gülay Semercioğlu’nun 20 kilometre bakır tel kullanarak yaptığı ‘Orange Line’ 120 bin liraya Cem Hakko, Koray Ariş’in ahşap ve metalden yapıp özel bir deri ile kapladığı ‘Anahtar’ı 120 bin liraya Taha Tatlıcı, mentalKlinik’in ‘FakeCheater’ı 100 bin liraya Tamara Mansimov tarafından satın alındı. Burcu Perçin’in Tuzla tersanesinden alarak işlediği demir kapısı 80 bin, Fatma Tülin’in ‘Sabaha Götüren Halısı 60 bin liraya sahiplerini buldu. Arzu Başaran’ın cam silindire hapsedilmiş kırılgan kadını ise 50 bin liraya Özcan Tahincioğlu’na gitti.
Geçen yılın destek yarışından 625 bin lira elde edilmişti, bu yıl ise 890 bin lira gelir sağlandı. Toplanan parayla 40 bin çocuk müzenin düzenlediği eğitim programından faydalanacak.