İş Sanat'ın favori bestecisi Mozart

İş Sanat'ın favori bestecisi Mozart
İş Sanat'ın favori bestecisi Mozart
İş Sanat'ın 3 Kasım'da başlayacak yeni konser sezonu, rahmetli Meriç Soylu'nun imzasını taşıyan son toplu sezon. Soylu sanki İş Sanat müdavimlerine son kez 'hoş geldiniz' diyor
Haber: SERHAN BALİ - serhanbali@gmail.com / Arşivi

‘Seni çok özlüyoruz...’
İş Sanat Konser Salonu’nun web sitesini her açtığımda ana sayfanın tepesinde, yeni kaybettiğimiz Meriç Soylu’nun gülen yüzüyle birlikte karşıma çıkan bu cümle içimi burkuyor ama her yeni konser programını tıkladığımda bu kez takdir duygusuyla dolup içimden “Eline sağlık arkadaşım” deyiveriyorum. Sitenin takvim bölümünde 1 Kasım 2012 tarihli kutudaki ‘Meriç Soylu’ ismine tıklandığında karşımıza çıkan, ardından yazılmış kısa bir notla Soylu sanki İş Sanat müdavimlerine son kez ‘hoş geldiniz’ diyor.
İş Sanat’ın 2012-13 konser sezonu, rahmetli Meriç Soylu’nun imzasını taşıyan son toplu sezon. ‘ Türkiye ’nin Carnegie Hall’u’ bu programla, müzikseverlere kendi alanlarında günümüzün en büyük yıldızlarını izletme misyonunu mükemmel biçimde yerine getireceği müjdesini veriyor.
Bu yazımda İş Sanat’ın klasik müzik konserlerini büyüteç altına alacağım. Biletleri tükenen 3 Kasım tarihli sezon açılış konserinde omzuna ‘İş Sanat’ın sezonunu açan senfonik topluluk’ yıldızını da ekleyen Borusan İstanbul Filarmoni’yi izleyeceğiz. Sascha Goetzel yönetimindeki ekip İstanbul’da ender dinleyebildiğimiz piyano virtüozu Emre Şen’e eşlik edecek.
Rus piyano virtüozu Arcadi Volodos’un 22 Kasım tarihli resitali bu ayın son klasik müzik konseri. Geçen sezon sonunda sağlık sorunu yüzünden resitalini iptal eden Volodos umarız bu sefer hayranlarını üzmez. İşini şova kaçmadan mükemmel biçimde yapan bir ses cambazı 11 Aralık’ta İstanbul’a konuk olacak. Soprano Simone Kermes’in L’Opera Stravagante topluluğu eşliğinde söyleyeceği Handel ve Vivaldi aryalarıyla nefeslerimizi keseceği aşikâr. Bakalım Kermes, Vivaldi’nin ‘Agitata da due venti’ aryasında Bartoli’nin ajilitesine ulaşabilecek mi?
Kemancı Isabelle Faust, çellist Alexander Rudin, piyanist Alexander Melnikov gibi ülkemizde de iyi tanınan üç virtüozun icra edeceği Schumann, Beethoven ve Smetana klasikleri, oda müziğinden yana zenginleşmeye başlayan İstanbul sahnelerine farklı bir soluk katacak. Peter Guth yönetimindeki Viyana Strauss Festival Orkestrası iki opera sanatçısı, iki de dansçının katılımıyla bu yıl 26 ve 27 Aralık’ta vereceği iki konserde Viyana valsleri ve polkalarının yanı sıra sevilen operetlerden arya ve düetler seslendirecekler.
Son yılların en beğenilen genç piyano virtüozlarından Polonyalı Piotr Anderszewski ise 18 Ocak’ta Camerata Salzburg ile ‘Piyano ve Füg’ temalı bir program sunacak. Füg sanatı, Beethoven ve Mozart’ın başrolde olduğu bu programın ‘leitmotiv’i olacak. Biletleri satışa çıkar çıkmaz tükenen 1 Şubat tarihli İş Sanat konserinin kahramanlarının Academy of St. Martin in the Fields topluluğu ve kemancı Janine Jansen olması hiç şaşırtıcı değil. Bir Bartok dışında tamamen Mozart’tan oluşan repertuvar da son derece cazip.
İş Sanat’ın bu sezon favori bestecisi Mozart anlaşılan! Piyanistimiz Gülsin Onay da 13 Şubat’ta Ivor Bolton şefliğindeki Bremen Alman Oda Filarmonisi eşliğinde bestecinin 20. konçertosunu icra edecek. Fazıl Say’ın kanatları altından çıkıp yükselen kemancı Patricia Kopaçinskaya, 20 Şubat’ta Philippe Herreweghe yönetimindeki Champs Elysees Orkestrası eşliğinde Beethoven’in keman konçertosunu icra etmeye geliyor. Sanatçı bu eserin kaydıyla BBC Music Ödülü’nü kapmıştı.
Kontrtenor Andreas Scholl 2 Mart’taki resitalinde Tamar Halperin’in piyanosu eşliğinde Mozart, Schubert, Brahms şarkıları seslendirecek. Kontrtenor için yazılmamış bu eserleri Scholl’un sesinden dinlemek ilginç bir deneyim olacağa benzer. Yıldız flütist Emmanuel Pahud’nun Franz Liszt Oda Orkestrası ile 6 Mart’ta vereceği konser ise barok ve klasik dönem eserlerinden oluşan renkli içeriğiyle dikkati çekiyor.
Yine günümüzün çok beğenilen bir piyanisti ve yine Mozart... Berlin Oda Orkestrası İngiliz piyanist Paul Lewis’e 18 Mart’ta Mozart’ın 25’inci piyano konçertosunda eşlik edecek. Beethoven ve Schubert’e getirdiği enfes icralarla tanıdığımız ‘filozof yorumcu’ Lewis bakalım Mozart’ı nasıl ele alacak.
İş Sanat Konser Salonu, rahmetli sanat yönetmeni Meriç Soylu’nun damgasını taşıyan 13’üncü sezonunu, Maisky ailesinin 2 Mayıs’ta Macar Oda Orkestrası ile vereceği bir konserle kapatacak. Mischa Maisky’nin 65’inci yaşının kutlanacağı bu özel konserde sevilen çellist kızı piyanist Lily ve oğlu kemancı Sascha ile hem birlikte oda müziği yapacaklar hem de solist olarak orkestra eşliğinde çalacaklar.

Hahn’dan resital
İş Sanat’ın ‘Virtuoso’ serisi kapsamında 3 Ocak’ta Amerikalı genç ve güzel keman virtüozu Hilary Hahn, piyanist Cory Smythe eşliğinde bir resital sunacak. Beethoven’in dördüncü sonatı ve Bach’ın solo keman için birinci sonatının çalınacağı resitalin belki de en ilginç anları Hahn’ın, aralarında günümüzün en tanınmış isimlerinin de olduğu 30’a yakın çağdaş besteciye sipariş verdiği 27 ‘encore’ parçasını ardı ardına seslendirdiğinde yaşanacak.

İş Sanat’ın yeni sezonunda ayrıca... 
*The Kenny Garrett
Quartet/ 13 Kasım, 20.00
* David Murray &
Macy Gray/
20 Kasım, 20.00
* Luz Casal/
27 Kasım, 20.00
* The Puppini Sisters/
19 Aralık, 20.00
* Hiromi/ 22 Ocak, 20.00
* Giordano Dance Chicago/ 5-6 Nisan, 20.00
* Michel Camilo &
Tomatito/ 16 Mayıs, 20.00