Isabel Allende: 'Masumiyetimi özlüyorum'

Şili edebiyatının yıldızı Isabel Allende, yaptığı açıklamada ilk romanını yazdığı zamandaki edebi masumiyetini özlediğini söyledi.

Şilili yazar Isabel Allende, onu yıldızlığa taşıyan ilk romanı 'Ruhlar Evi'ni yazdığı zamanki 'edebi masumiyetini' özlediğini söyledi. İlk polisiyesi 'Ripper'ı bu yıl yayımlayan Allende, 'Ruhlar Evi'ni yazdığı 1982'den bu yana kendisi için çok şeyin değiştiği açıklamasında bulundu. Eserleri 60 milyondan çok satan, 35 dile çevrilen 71 yaşındaki yazar, AFP'ye yaptığı açıklamada "O zamanlar edebiyat konusunda çok masumdum" dedi.

Venezüella'da sürgünde yaşadığı yılları da hatırlayan Allende, o senelerde yazabilmek için güneş doğmadan birkaç saat önce kalkması gerektiğini söyledi. Allende "Hiçbir şeyden korkmuyordum. Çünkü editörlerle, menajerlerle ve sözleşmelerle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Şimdi ise istediğim şeyi yazabilme özgürlüğüm var ama bilmemenin o masumiyetini özlüyorum" dedi. Yazarın bu ay yayımlanan yeni romanı 'Ripper' İspanya ve Latin Amerika 'da şimdiden bestseller oldu. Romanın İngilizce çevirisi ise bu salı yayımlandı.