İsabel Allende: Türkiye büyüleyici

İsabel Allende: Türkiye büyüleyici
İsabel Allende: Türkiye büyüleyici
Yazar İsabe Allende İngiliz Sunday Times gazetesine sevdiği ülkeleri anlattı: Türkiye büyüleyici bir kültürel mozaik


LONDRA - Birçok kitabı Türkçe’ye de çevrilen yazar İsabel Allende, The Sunday Times gazetesine Türkiye’de yaptığı “harika” tatilini anlatırken “Türkiye, büyüleyici bir kültürel mozaik. Tatilimiz mükemmeldi” şeklinde konuştu.
Şili’de 1973 yılında General Augusto Pinochet’in gerçekleştirdiği darbe sırasında ölen Cumhurbaşkanı Salvador Allende’nin yeğeni İsabel Allende, İngiliz The Sunday Times gazetesi ile yaptığı söyleşide Şili, Türkiye ve Kenya’yı sevdiğini söyledi.
Salvador Allende’nin ölümünden bir süre sonra Şili’den ayrılan İsabel Allende, kendisi için gerçek bir tatilin, eşi, oğlu, gelini, torunları ve birkaç dost ile birlikte yaptığı tatil olduğunu belirtirken Türkiye’deki tatilini şöyle anlattı:
“Geçen yıl Türkiye’de harika bir tekne tatilini geçirdik. İstanbul’da başladık, sonra Antalya’ya uçtuk, ve aslında balıkçılar ve sünger dalcıları için inşa edilen, nefis bir Türk yatı olan guletimize bindik. Gece seyahat ediyor, gündüz ise, küçük köylerde çok lezzetli yemekler yemek, ormanlarda yürümek veya sıcak sularda yüzmek için duruyorduk.”
İsabel Allende “Türkiye, büyülü bir kültürel mozaik ve birçok yönünden 1950 yıllarında çocuk iken yaşadığım Lübnan’ı anımsatıyor. O zaman orası Doğu’nun Batı ile buluştuğu yer idi ve bir Gucci mağazası dışında bir deve bulmak olağanüstü bir olay değildi. Türkiye’de aynı çeşitlilik ve benzer peyzajlar var ve bizim tatil, kültür, dinlenme ve mecburi beraberliğin mükemmel bir kombinasyonu idi” şeklinde konuştu. (anka)