İşadamlarına sokak dersi

Güler Özdal, 25 senedir Nişantaşı'nda çiçek satıyor.
Harun Danışman, 25 senedir Etiler, Levent, Ortaköy, Beşiktaş, Gayrettepe pazarlarında sebze ve meyve satıyor.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Güler Özdal, 25 senedir Nişantaşı'nda çiçek satıyor.
Harun Danışman, 25 senedir Etiler, Levent, Ortaköy, Beşiktaş, Gayrettepe pazarlarında sebze ve meyve satıyor.
İkisinin tek ortak noktası, 25 senedir sokak satıcılığı yapmaları değil. Onlar, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek Perakende Günleri '02'de, meslek sırlarını anlatıp taktik verecekler.
Müşteri onları seviyor
"İşin sırrı şu," diyor Güler Özdal, "müşterinin davranışına göre davranış. Az çiçek almak istiyorsa çok satıyorum. Ucuz almaya kalkışırsa illa ki istediğim parayı almaya uğraşıyorum. Yola getirmenin sözleri var bizde." Sonunda ne olduğunu söylemeye gerek yok tabii. Mutlaka onun dediği oluyor.
Kocası Erdoğan Özdal'la panele katılacak olan tecrübeli çiçekçi, müşterilere her zaman iyi davrandıklarını, hal hatır sorduklarını söylüyor. Müşteriler de onlardan memnunmuş zaten. "Dükkana girip 5 milyonluk bir buket alamıyorlar. Ama biz yapıyoruz. Belediyeler kovaladığı zaman, yerimiz yokkene, yoldan geçenler 'Bunların kimseye zararı yok, niye kovuyorsunuz?' dediler."
Gelelim Danışman'ın sırlarına: "Tezgahtaki mal ayna gibi olacak; önce göze sonra mideye hitap edecek." Pazarda, tezgaha yanaşan müşteriyi mümkün olduğu kadar orada tutmak gerekiyor. "Tezgahın önü kalabalık olunca, müşteri oraya gelir." Jestler de müşterinin ikinci kere gelmesini garantiliyor. "7 milyon mu tuttu, '500 bin sonra verirsin, canın sağolsun,' diyeceksin."
Önemli olan samimi bir hava yaratmak. Karı-koca geldiği zaman muhatap
"efendi." Nedeni de ata erkil aile yapısına saygı olayı. "Hanımla konuşmayacaksınız, efendiye saygısızlık edersiniz. Veya izin alıp konuşacaksınız."
Danışman, güncel olayların da ilişkileri kuvvetlendirdiği görüşünde. Hele ki konu futbol olursa... "Mesela Fener-Galatasaray maçı var. Abi veya ablaya 'Maçı seyrettin mi? Nasıldı?' diye sorup cevaba göre ya Galatasaraylı olursun, ya Fenerbahçeli," diyor demesine de gönlünde yatan aslanın Galatasaray olduğunu da ekliyor. Marketle farklarını da "Markette resmiyet var, pazarda samimiyet," sözleriyle anlatıyor.
Yerini değiştir, satsın
Malum Türk milleti olarak batıl inançlara ayrı bir düşkünlüğümüz vardır. Maç seyrederken takım gol yiyince koltuk değiştirmeye benzer inanışlar meğer çiçekçilikte, pazarcılıkta da varmış. Özdal "Müşteri gelmediği zaman çiçeklerin yerini değiştiririz," derken Danışman da "Ya yerini değiştiririm ya da "Ali sen geç, belki uğursuzluk bendedir,' diye çekilirim," diyor.
NOTLAR

  • Perakende Günleri 02'yi düzenleyen Soysal Danışmanlık'ın Genel Müdürü Suat Soysal, "Ben mağazacılıktan yetiştim ve bir sürü şeyi sokaktan öğrendim. Ben öğreniyorsam, 1500 kişi de öğrensin diye düşündüm. Çünkü bu arkadaşlarımız mağazacıların bilmediği şeyleri biliyorlar. Bunu bir hoşluk olsun diye yapmıyoruz. Hakikaten programımızın bir parçası," diyor.
  • Perakende Günleri '02'ye katılacak kişi, iki gün için 600 dolar ödeyecek. Aynı firmadan birden çok kişi katılırsa fiyat düşecek.
  • Çiçekçi Güler-Erdoğan Özdal ve Harun Danışman'a ödenecek para belirlenmemiş. O gün tezgahları kapalı olacağı için kayıpları telafi edilecek.
  • Güler-Erdoğan Çelikel ve Harun Danışman sıcakkanlı ve hoşsohbet oldukları için seçilmiş.
    http://www.perakendegunleri.com