İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl savaşa karşı açıyor!

İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl savaşa karşı açıyor!
İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl savaşa karşı açıyor!

'45 Ruhu'

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-9 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor! Festivalde bu yıl 'Sınırda Yaşamak' teması ile 15 farklı ülkeden toplam 54 film gösterilecek.

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-9 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor! İstanbul , Ankara , İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl 'Sınırda Yaşamak' teması ile 15 farklı ülkeden toplam 54 film gösterilecek.

Festivalin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo bu yıl ‘Sınırda Yaşamak’ temasıyla mitolojide tanrılar tarafından cezalandırılan ve bu cezaya direnen ilk insan Sisyphus’a (Sisifos) gönderme yaparak, Kürt sorununa ilişkin yaşanan sürecin, açlık ve yoksulluğun sınırlarında umudu ve emeği ile ayakta kalmaya çalışanların öykülerini beyaz perdeye taşıyor.

Festivalin bu yılki uluslararası konukları ‘Raks-ı Hak’ (Toprağın Raksı) filminin İranlı yönetmeni Ebu Fazl Celili ile ‘155 Sold’ (155 Satılık Adam) filminin Yunan yönetmeni Panteleakis Georgios... Celili Ankara ve İstanbul’da, Panteleakis Georgios ise İstanbul’da özel gösterim ve söyleşilerde izleyicilerle buluşacak. Festivalde 21’i uluslar arası, 33’ü Türkiye ’den olmak üzere toplam 54 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film de gösterime girecek. Açılışın Ken Loach imzalı ‘45 Ruhu’ filmiyle yapılacağı festivalsde, ‘Japon Balıkçısı’, ‘İsyan’, ‘Zengin Mutfağı’, ‘Klimanjero’nun Karları’, ‘Çin İşçilerinin Hayalleri’, ‘Mücadeleden Portreler’ öne çıkan yapımlardan bazıları…

Türkiye’deki Ermeni işçileri anlatan ‘Avtobus’, ‘Vardiya 12-48’ ve ‘Şişecam Direnişine Bakmak’, Bismil-Sinan köylülerinin, el konulmuş toprakları geri almak için, ağalara karşı verdikleri mücadeleyi anlatan ‘İpekçi Günlükleri’, Tonya’da sütçülük yaparak hayatlarını sürdüren kadınların fabrikaya karsı ayakta kalma çabasını anlatan ‘Keyvan’ ise gösterime girecek belgesellerden bazıları.

Gösterimlerin ücretsiz olduğu; Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık- İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.org tarafından düzenleniyor.