İşe gidip dönebilene iş fırsatı var!

İşe gidip dönebilene iş fırsatı var!
İşe gidip dönebilene iş fırsatı var!

Arabasız İstanbulluların yüzde 80?i en önemli sorun olarak trafik sıkışıklığını gösterdi ama araba almak istediğini de ekledi! FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

İstanbul'da yapılan bir anket, kentin en cazip yanının iş fırsatları, en önemli sorununun trafik sıkışıklığı ve ulaşım yetersizliği olduğunu ortaya koydu

İSTANBUL - London School of Economics and Political Science ve Deutsche Bank Alfred Herrhausen Society’nin ortak girişimi olan Urban Age, 4-6 Kasım’da düzenleyeceği ‘İstanbul Konferansı kapsamında İstanbulluların kentteki yaşam kalitesi konusunda düşüncelerini inceleyen ‘İstanbul Kent Anketi’ni hazırladı. Uluslararası araştırma firması IPSOS’un yaptığı ankete katılanlara çevre, ulaştırma, güvenlik, kentsel yönetişim hakkında düşünceleri ve davranış biçimleri soruldu.
Ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlası, toplu taşıma sistemlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının trafik sorununu azaltacağını belirtti. Arabası olmayan İstanbulluların yüzde 80’i, kentin en önemli sorunu olarak trafik sıkışıklığını göstermesine karşın araba alma isteğini de dile getirdi.
Katılanların yaklaşık üçte ikisi kentteki metrobüs , metro, tramvay, vapur, tren ve otobüs sisteminden memnun. Yüzde 63, uygun yol yapılması halinde bisikleti ulaşım aracı olarak kullanacağını söyledi. 

Suçlar konusunda endişeli
Anket sonuçları, Londra ve Sao Paulo’daki sonuçlarla da karşılaştırıldı. Son yıllarda hız kazanan suç oranlarındaki artış, diğer iki kentte olduğu gibi İstanbul’da da halkın en büyük endişelerinin başında. Londra’da, gelecek bir yıl içinde evlerinin soyulma olasılığı bulunduğunu düşünenlerin oranı yüzde 40’ken Sao Paulo’da yüzde 72, İstanbul’da yüzde 75 oldu. Sao Paulo’da cinayet sayısı 100 bin kişide 21’ken, İstanbul’da 100 bin kişide 3 olarak belirlendi. Buna rağmen, ankete katılan İstanbulluların yüzde 47’si kentte işlenen suçlar konusunda ‘endişeli’, yüzde 33’ü ‘çok endişeli’ olduklarını dile getirdi.
Anket İstanbulluların yüzde 57’sinin çevre sorunlarına da endişeyle yaklaştığını gösterdi. Yüzde 81 bu sorunların başında su sıkıntısını görürken, yüzde 68’i çölleşmeden, yüzde 63’ü aşırı nemden, yüzde 54’ü aşırı sıcaklardan korkuyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Metrobüs