'Işın Kılıcı' sevenler bu festivale!

'Işın Kılıcı' sevenler bu festivale!
'Işın Kılıcı' sevenler bu festivale!
Canlandıranlar Festivali İstanbul'da bugün başlıyor. 28 Nisan'a kadar sürecek festivalin özel konuğu ise 'ışın kılıcı'nın yaratıcısı, The Transformers: The Movie ve Empress Chung filmlerinin yönetmeni Nelson Shin.

Dünyanın her köşesinden canlandırma sinema örneklerinin seyirciyle buluşacağı Canlandıranlar Festivali İstanbul ’da bugün başlıyor. İstanbul Modern Sinema’nın ev sahipliğini yaptığı Canlandıranlar Derneği tarafından, Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle düzenlenen yepyeni festival kapsamında 24-28 Nisan’da İstanbul’da ve 16-19 Mayıs’ta Ankara ’da çeşitli film gösterimleri, söyleşiler, sektör buluşmaları, canlandırma atölyeleri, sunumlar ve panel gerçekleşecek. Festivalin özel konuğu ise ‘ışın kılıcı’nın yaratıcısı, The Transformers: The Movie’ ve ‘Empress Chung’ filmlerinin yönetmeni Nelson Shin.
Shin’in yönettiği The Transformers: The Movie ‘Empress Chung’ isimli bağımsız uzun metraj animasyon filmleri ve Shin’in kariyerinin ilk yıllarında çizer olarak çalıştığı Pembe Panter Kısaları’ndan çok özel bir seçki festivalde sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin konuklarından Yugoslav canlandırma sinemasının öncülerinden Bordo adıyla bilinen Borivoj Dovnikovic’in sekiz kısa filmi, farklı tekniklerle çekilmiş 20 ülkeden dokuz başlık altında toplanmış 86 canlandırma filmi gibi özel seçkilerin bulunduğu festival bir hayli iddialı. Festivalde elli iki ülkeden canlandırma sanatçılarının üye olduğu ASIFA’nın (Association Internationale du Film d’Animation) belirlediği ‘En İyiler’in içinden Shin’in en çok beğendiği on altı film ve Shin’in son iki yılda yapılmış Güney Kore canlandırmaları arasından seçtiği ASIFA Kore Seçkisi de gösterilecek. Festivalin en merak edilen bölümlerinden biriyse senaryosu Nâzım Hikmet tarafından yazılan ‘Sevdalı Bulut’ ve ‘Hanene Huzur Dolsun’ adlı iki canlandırma filmin yer aldığı ‘Nâzım Hikmet’ten Canlandırma Filmler’ seçkisi. İlk uzun metrajlı İngiliz canlandırması kabul edilen ve en az romanı kadar beğenilen ‘Animal Farm’ın yönetmeni olarak bilinen John Halas’ın yönetmen, senarist veya yapımcısı olduğu on kısa filmlik bir retrospektif de bir başka merak edilen bölüm. Ulusal ve uluslararası festivallerde otuzdan fazla ödül toplayan Canlandıranlar Yetenek Kampı filmleri de festivalde yer alıyor.