Isınmanın yeni suçlusu obezite

Küresel iklim değişikliğine neden olduğu öne sürülen faktörlere şişmanlar da eklendi. Uzmanlar obeziteyle mücadelenin ısınmayı da yavaşlatacağı kanısında

LONDRA - İngiliz bilim insanları, obezlerin küresel ısınma ve iklim değişikliğinde daha fazla payı olduğunu öne sürdü. International Journal of Epidemioloji dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, şişmanlar çok gıda tüketmelerinin yanı sıra zayıflara oranda daha fazla motorlu taşıta bindikleri için, küresel ısınmadan daha çok sorumlu.
Gıda üretiminin, sera etkisi yaratan gazların temel kaynaklarından biri olduğu biliniyor. Phil Edwards ve Ian Roberts adlı bilim insanları, çalışmalarının sonunda her bir şişman insanın zayıf bir kişiye oranla yılda bir ton daha fazla karbondioksit emisyonununa yol açtığını tahmininde bulundu. Buna göre, bir milyarlık bir aşırı şişmanlar nüfusu, atmosfere yılda fazladan bir milyar ton karbondioksit salınmasına neden oluyor. 

Zayıflarsak kurtulabiliriz!

Avrupa Birliği’nin tahminlerine göre, her bir AB vatandaşı yılda 11 ton karbon gazı emisyonunda bulunuyor. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’nun araştırmasını yürüten bilim insanları, “Şişmanlıkla ilgili küresel eğilimi tersine çevirmek için daha çok çaba göstermemiz ve bu durumu karbon emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğini yavaşlatma savaşında önemli bir unsur olarak görmemiz lazım” şeklinde bir açıklama yaptı.
Geçtiğimiz sene de küresel iklim değişikliğinin önemli sorumlulularından birinin inekler olduğu yönünde bir açıklama yapılmıştı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Almanya temsilciliğinin yaptığı bir araştırmaya göre, tarımcılık ve çiftçliğin de iklim değişiminde rolü olduğu ortaya çıkmış, bir ineğin en az bir otomobil kadar çevreye zarar verdiği öne sürülmüştü.
WWF’nin araştırmasında, bir ineğin, yılda 18 bin kilometre yapan küçük bir otomobil kadar çevreye zarar veren atık bıraktığı tebpit edilmişti. (aa)