'İşkenceci' pabuç koleksiyoncusu

'İşkenceci' pabuç koleksiyoncusu
'İşkenceci' pabuç koleksiyoncusu
Çinli kadınların ayaklarının 1000 yıl boyunca içinde sıkışıp kaldığı 'minik ayakkabılar' artık yok ama Tayvanlı bir doktor geleneği özel koleksiyonunda yaşatıyor.


David Ko, 30 yıldır Çinli kadınların ayaklarına bir tür işkence eden o ayakkabıları topluyor. Küçücük kızların ayak parmaklarının kırılıp ipekten sargılarla iyice bağlanması metodu, 20. yüzyıl başlarına kadar başta aristokratlar, milyonlarca Çinli kadının canını yaktıysa da Ko’ya göre gelenek, aslında günümüzün modern güzellik trendlerine uzanan romantik bir modaydı. Ko, “Fransızlar ve İtalyanlar yüksek topuğu kimin icat ettiğini tartışıyor ama ben bu trendin Çin’de ortaya çıktığına inanıyorum” diyor.
Ko, konuyla ilgili üç kitap yayımlamış, koleksiyonunu Tayvan, Çin, Kanada ve Washington’da sergilemiş. Onun bu tutkusunu hastalıklı bir fetiş olarak gören kadın grupları ayak küçültme operasyonunun işkenceden farksız olduğunu ve bu geleneğin moda çılgınlığına en iyi örneği oluşturduğunu söylüyor. Tayvan Cinsiyet Hakları Derneği Genel Sekreteri Wang Ping, uygulamanın tarihin parçası olarak görülüp anlatılmasından rahatsız olmadıklarını, ancak bunu bir güzellik ve moda konsepti olarak tanıtmanın yanlış olduğunu düşündüklerini belirtiyor. (afp)