'İslami Facebook'lara ilgi giderek artıyor

'İslami Facebook'lara ilgi giderek artıyor
'İslami Facebook'lara ilgi giderek artıyor

Muxlim?in 24 yaşındaki kurucusu Muhammed El Fatatry, sitenin 18 ay önce 100 bin olan kullanıcı sayısının şimdilerde 1.5 milyona çıktığını söylüyor. FOTOĞRAFLAR: RETERS

HELSİNKİ - Sosyal ağ sitesi Facebook’un özellikle gençlerin yaşamında kapladığı yer hızla artarken, Afganistan, İran, Mısır gibi Müslüman ülkelerden gençler de İslami değerlerin öne çıktığı kendi sitelerini kuruyor. 2006’da kurulan Muxlim, Mecca ya da Islamicaweb öne çıkan Müslüman sosyal ağ siteleri. Facebook’la kıyaslanınca çok daha az sayıda üyeye sahip İslami sosyal ağlarda Müslümanlık üzerine bol sohbet, blog, video, haber ve tartışma var. Kullanıcıları, en muhafazakârından en liberaline, farklı ülkelerden Müslümanlarla bir araya gelmekten memnun.
Muxlim’in, üniversite eğitimi almak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden Finlandiya’ya giden 24 yaşındaki yaratıcısı Muhammed El Fatatry, sitenin 18 ay önce 100 bin olan kullanıcı sayısının 1.5 milyona çıktığını söylüyor. Kullanıcıların yüzde 60’ı şu anda Kuzey Amerika ve Avrupa’da yerleşik insanlar. Yüzde 3’lük kesim Müslüman değil, yarıdan fazlasıysa kadın.
El Fatatry sitesini kurarken aradığının kendi ilgi alanları, moda, izlediği filmler, dinlediği müzik gibi konularda fikir alışverişi yapabileceği başka insanlarla buluşabilmek olduğunu söylüyor. Muxlim’in çok sıkı bir editoryal politikası olmasa da ırkçı ve cinsel içerikli mesajlar, küfür içeren sözler filtreleniyor. Halihazırda diğer siteler Mecca.com’un 50 bin, Islamicaweb.com’unsa 9 bin 748 kullanıcısı var. (Reuters)