İşletmeci panikte, tiryaki düşünceli ama kaçış yok!

İşletmeci panikte, tiryaki düşünceli ama kaçış yok!
İşletmeci panikte, tiryaki düşünceli ama kaçış yok!

SSUK Başkanı Dağlı, ?Vakit yaklaştıkça sorular artıyor ama insanlar yanlış bilgilendiriliyor? diyor. FOTOĞRAF: AFP

19 Temmuz 2009 itibarıyla Türkiye'de yeme-içme mekânları da dahil tüm kapalı alanlarda sigara yasağı başlıyor. Yasak karşıtları çıkış arayışında!
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - 19 Temmuz 2009’dan itibaren lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane, kafe, otel gibi tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı başlıyor! Yasanın çıktığı her ülkede, satışlarının ciddi oranda düşmesinden korkan sigara tekelleri tarafından neredeyse son dakikaya kadar yasayı engellemeye ve halkı yanlış bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapıldığını söyleyen Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), dün düzenledikleri bir basın toplantısıyla ‘sigara yasağıyla’ ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.
“19 Temmuz yaklaştıkça halkın yasakla ilgili soruları da artıyor. Söylenenler birbirini tutmadığı için insanlar yanlış bilgilendiriliyor” diyen Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, “Bazı işletmeler, özel bir klimayla bu işi halledebileceklerini söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Klima, sigara dumanını emse bile kansere neden olan zerreciklerin havada asılı kalmasını engelleyemez. Bu durumda da işletmeye ceza kesilir” diyor.
‘İşletmeler zarar etmez’
19 Temmuz itibarıyla işletmelerin açık alandaki masaları dahil, hiçbir bölgesinde sigara içilemeyeceğini söyleyen Dağlı, “İşletmeler yasayla birlikte müşteri kaybedeceklerini, zarar edeceklerini düşünüyor. Başkalarının sağlığıyla oynayarak para kazanmayı düşünmek doğru değil” diye konuşuyor. Havalandırma sisteminin tütünün zararlarını engelleyemediğini anlatan Dağlı, “Dünyada hiçbir teknoloji tütün dumanını salındığı ortamdan temizleyememektedir. Bu konuda birçok bilimsel çalışma yapılmış ve tesisat teknoloji mühendisleri dernekleri raporlarıyla belgelenmiştir” diyor.
Dağlı’ya göre, benzer yasaların çıktığı ülkelerde işletmelerin zarar ettiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Bu işten zarar eden tek tarafın  büyük sigara firmaları olduğunu söyleyen Dağlı, “Sigara sektörünün ikram sektörünü yanlış verilerle korkutması başka ülkelerde de yaşandı. ABD’de ikram sektörü adına sahte dernek isimleriyle sigara firmalarının gazete ilanları ödediği bile ortaya çıkmıştı” diye anlatıyor.