İsrailli arkeologlar 'Calut'un Evi'ni bulmuş olabilir

İsrailli arkeologlar 'Calut'un Evi'ni bulmuş olabilir
İsrailli arkeologlar 'Calut'un Evi'ni bulmuş olabilir
Bar-Ilan Üniversitesi'nden İsrailli arkeologlar, İbrahimî dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen dev Calut'un yaşadığı varsayılan kenti keşfetmiş olabileceklerini düşünüyorlar.

Kudüs ile Aşkelon'un arasındaki Tel Zafit Milli Parkı'nda kazı yapan İsrailli arkeologlar, üç büyük dinin kutsal kitabında adı geçen devin yaşadığı düşünülen kentin kapısını buldu. Bar-Ilan Üniversitesi'nde görev alan arkeologlar, milattan önce yaşadığı düşünülen Eski ve Yeni ahitlerle birlikte Kuran'da da adı geçen dev Calut'un (Golyat) kenti Gath'ın kapısını keşfetti. Gath kentinin, MÖ 9. yüzyılda Bilad'üş Şam Kralı Hazael tarafından yok edildiği düşünülüyor.

Kutsal kitaplarda ve Kuran’da Bakara suresinde de geçen hikaye kısaca şöyle: İsrailoğulları hükümdarı Şaul ile savaş halindeki Filistinlilerden olan Calut, İsrailoğullarını düelloya davet ediyordu. Calut'un karşısına çıkabilen yegane İsrailoğlu, daha sonra İsrail 'e de hükmedecek olan Peygamber Davut'tu. Hikayeye göre, Davut, Calut'u sapanıyla yenmişti.

Independent'a konuşan kazı ekibinin lideri Professor Maeir, Gath'ın Demir Çağı'nda bölgedeki kentlerden biri olduğunu bildiklerini ancak kentin kapısı olduğunu tahmin ettikleri yapıyı keşfedince, bunun çağın güçlü kentlerinden biri olduğunu söyleyebileceklerini belirtti. İncil’de de, Gath’in kapısından, Davut’un Kral Şaul’dan kaçışı hikâyesinde bahsedildiği biliniyor ve İsrailli arkeologlar İncil’deki kapının kendi buldukları kapı olduğunu düşünüyorlar.

Profesör, kazıda kenti kuşatan Şam Kralı Hazael'in "kuşatma sistemi"ne ilişkin bilgiler de edindiklerini söyledi.

 


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Kral

  ,

  Kapı

  ,

  Hikaye

  ,

  İlan