İstanbul Bach Günleri bu sene 10. yılını kutluyor

İstanbul Bach Günleri bu sene 10. yılını kutluyor
İstanbul Bach Günleri bu sene 10. yılını kutluyor
Bach Günleri bu sene, Avrupa Birliğinin Kültür Elçisi European Union Baroque Orchestra'nın 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 20:30'da St. Antuan Kilisesi'nde vereceği konserle başlayacak.

Başlangıcından bugüne, Gustav Leonhardt gibi efsanevi büyükleri ve eski müziğin dünyadaki en önemli isimlerini İstanbul ’a getiren “Bach Günleri” zaman içerisinde seyircisinin beğenisini ve güvenini kazanarak bir sonraki festival programını merakla bekleyen bir müdavimler topluluğu oluşturabilmiş, bu yönüyle de Avrupa‘da da en çok dikkat çeken “eski müzik ” festivallerinden biri olmuştur.

28 Ekim gecesi de, dünyaca ünlü Romen kemancı Alexandru Tomescu’yu yine St. Antuan Kilisesi’nin muhteşem atmosferinde dinleyeceğiz. Concertgebaouw (Amsterdam), Theathre des Champs Elysees (Paris), Carnegie Hall (New York) gibi dünyaca ünlü konser salonlarında resitaller veren Alexandru Tomescu bu konserde Bach’ın solo sonat ve partitalarını çalacak. 

ÖNCE ANISH KAPOOR, SONRA BACH!

Bach Günleri, Moskova Virtüözlerine de şeflik yapmış olan ünlü Rus piyanist Konstantin Lifschitz’in Sakıp Sabancı Müzesinde vereceği resitalle devam edecek. Türkiye‘ye ilk kez gelen sanatçı, 29 Ekim akşamı, herkesin çok sevdiği Goldberg Varyasyonları’nı klasik piyanoyla seslendirecek. “Bach Günleri”nin bu konseri, etkinlik kapsamında SSM‘deki Anish Kapoor sergisini de gezebilecek olan konser seyircilerine muhteşem bir pazar günü vaat ediyor. 

CAZ İLE BACH BİR ARAYA GELİYOR!

“Bach Günleri”ne ikinci kez katılan Thomas Gabriel Trio’nun 30 Ekim tarihli konserinde ise caz ile Bach bir araya gelecek. Festival ayrıca Alexander Rudin ile Hüseyin Sermet’i de buluşturacak. Bu özel konserde ilk kez bir araya gelen iki büyük müzisyeni 31 Ekim’de Aya İrini’de dinleyeceğiz. 

10. “Bach Günleri”, 2 Kasım gecesi Barocco Sempre Giovane Topluluğunun Aya İrini’de vereceği konserle kapanacak. Bu konserde Nazlı Erdoğan, Telemann’ın Viyola Konçertosu’nu çalacak. Daha sonra ünlü Çek viyolonselci Jiri Barta, Hindemit ve Haydn’ın viyolonsel konçertolarını yorumlayacak.