İstanbul Bienali uzatılsın

İstanbul Bienali uzatılsın
İstanbul Bienali uzatılsın
Çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, İstanbul Bienali'nin uzatılması için çağrıda bulundu.

Bu yıl her zamankinden kısa ama ücretsiz düzenlenen bienalin gördüğü ilgiye işaret eden açıklamada, "Uzatılması halinde ziyaretçi sayısının 400 bini bulması mümkün. Söz konusu rakam İstanbul Bienali'ni dünyada bambaşka bir yere yerleşecektir." deniyor. Başta 10 Kasım'a kadar açık kalacağı duyurulan Bienal 'in daha sonra ücretsiz yapılmasına karar verilmiş ve süresi de 20 Ekim'e çekilmişti.

Contemporary Istanbul İcra Kurulu imzasıyla yayımlanan bildiri şöyle: 

13. İstanbul Bienali Eylül başında açıldı. 10 Ekim tarihine kadar geçen 1 aylık sürede ziyaretçi sayısının 255 bine ulaştı. Bu rakam 20 Ekim’e kadar 300 bine çıkabilecektir. Bu bir rekordur ve ülkemiz açısından, İstanbul açısından, çağdaş Türk sanatı açısından son derecede sevindirici bir durumdur. Hele daha önceki yıllarda 8-10 haftalık süreler içinde 90 bin civarında bir izleyici sayısına ulaşıldığı düşünülürse bu rakamın önemi ve değeri daha iyi anlaşılabilir. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. 

İstanbul Bienali çağdaş sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden biridir. Bu yıl Bienalimizin süresi diğer yıllardan daha kısa tutuldu. Oysa uzatılması halinde ziyaretçi sayısının 400 bini bulmasının mümkün olduğu sezilmektedir. Bunu denemeliyiz. Söz konusu rakamı yakaladığımız anda İstanbul Bienali entelektüel gücünün yanında izlenme gücü bakımından da dünyada bambaşka bir yere yerleşecektir. Bu sonuç önümüzdeki yıllar için çok önemli bir kaynak oluşturacaktır. 

Bu görüşlere dayanarak Bienal kapanış tarihinin bundan önceki Bienallerle eşitlenecek şekilde uzatılması gerektiğine inanıyoruz. Bienalin 8-10 haftalık bir süre boyunca açık kalmasını sağlayabiliriz. Bu maksatla daha önce duyurulduğu gibi Bienal kapanış tarihinin 10 Kasım 2013’e alınmasının toplumun ihtiyacı yönünden de büyük yararlar sağlayacağı kanısındayız. Kapanış tarihinin ertelenmesi önümüzdeki bayram dönemlerinde Bienali izleyecek olanlara fırsatlar sunacaktır. 

13. İstanbul Bienalinin bu görüler ışığından 10 Kasıma kadar uzatılmasını bir kere daha talep ediyoruz. 
İstanbul ve Bienalimizin kendisi bunu hak etmektedir.