İstanbul Film Festivali'nde yarın

İstanbul Film Festivali'nde yarın
İstanbul Film Festivali'nde yarın

Patricia Arquette, yarın Atlas Sineması nda saat 13.30 da izleyicilerle buluşuyor.

İstanbul Film Festivali yarın başlıyor. Patricia Arquette ve Bille August filmlerinin ardından söyleşiye katılacaklar.

20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin sinemaseverlerle buluşacağı festivalin ilk günü birbirinden iddialı filmlerle başlıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaseverler izledikleri yapımların yönetmen ve oyuncularıyla bir araya gelecek; merakla beklenen festival bölümlerinden filmlerin yanı sıra, usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölyeler ve sinema dersleriyle dolu 2 hafta geçirecekler.

Arquette festival izleyicisiyle

Festivalin vazgeçilmezlerinden “Antidepresan” bölümünün merakla beklenen filmi Erkek Aklı’nın güçlü kadrosundan ünlü oyuncu Patricia Arquette, yarın Atlas Sineması’nda saat 13.30’da izleyicilerle buluşuyor. Moonrise Kingdom´ın senaristi Roman Coppola´nın yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği film bize şu soruyu soruyor: İnsan birini aynı anda hem sevip hem de ondan nefret edebilir mi?

Oscarlı usta İstanbul 'da

Festival izleyicisiyle buluşan ilk sinemacılardan biri de, uzun bir aranın ardından bu sene yeniden canlandırılan “Edebiyattan Beyazperdeye” bölümünde gösterilecek Lizbon’a Gece Treni’nin yönetmeni Bille August. Ödüllü yönetmen, Atlas Sineması’nda saat 16.00’da filmin gösterimine bizzat katılıp izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Yeşilçam'ın 'en kötü' kadını

Festivalde bu sene onur ödülü alan, Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş usta oyuncu Lale Belkıs, Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun ile birlikte rol aldığı bir Ertem Eğilmez klasiği 'Kalbimin Efendisi’nin Beyoğlu Sineması saat 16.00’daki gösterimine katılıyor. Belkıs, "kötü kadın " rolündeki performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü´nü kazanmıştı.

Görme engellilere özel gösterim

İstanbul Film Festivali ve Görme Özürlüler Derneği işbirliğiyle, yönetmenliğini Halit Refiğ’in yaptığı, festivalde bu sene Sinema Onur Ödül’ü verilecek Ahmet Mekin’in de rol aldığı Bir Türke Gönül Verdim filmi, görme engelliler için Pera Müzesi’nde saat 11.00’de gönüllü eşlikçilerin anlatımıyla gösterilecek. Galatasaray Rotaract Kulübü’nün projesi olan Engellere Takılmayan Sinema Keyfi, GÖZDER, Esenler Görme Engelliler Derneği ve Altı Nokta Körler Vakfı’nın ortak etkinliği.