İstanbul Modern'e 'komşular' geldi

İstanbul Modern'e 'komşular' geldi
İstanbul Modern'e 'komşular' geldi
İstanbul Modern'in Türkiye ve çevresinden geniş kapsamlı bir güncel sanat manzarası sunduğu 'Komşular' sergisi açıldı.

Türkiye ve çevresinin görsel kültüründeki ortaklıkları araştıran ‘Komşular-Türkiye Çevresinden Güncel Anlatılar’ sergisi İstanbul Modern’de açıldı. Küratörlüğünü İstanbul Modern’den Çelenk Bafra ve Paolo Colombo’nun yaptığı sergide Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu bölgelerinden 17 ülkeden 35 sanatçının işleri yer alıyor. Sergi, günümüz sanat pratiğindeki dilleri, özellikle de anlatı, sözlü gelenek ve halk tiyatrosu gibi formları kullanan veya onlarla ilişki kuran çalışmalara odaklanıyor. Toplumsal etkileşimin merkezinde yer alan bu formlar, kamusal alanda bireyin sesini ortaya koyuyor.
‘Komşular’, bölge kültür ve sanatında öne çıkan hikâye anlatımını ve yolculuğu konu alıyor. Bu iki tema pek çok yapıtta iç içe geçerek hareketlilik, göçmenlik, göçebelik ve gezginlik, dil, çeviri, kültürel aktarım ve benzeri kavramlara dönüşüyor.
‘Komşular’ sergisi için, bölge kültür ve sanatına dair gösterim, performans, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarından oluşan kapsamlı bir etkinlik programı da hazırlandı. Sergideki 13 sanatçının çalışmaları asistan küratör Birnur Temel’in hazırladığı ‘Tekrarlar mısın?’ adlı programla ana serginin bir bölümü olarak kurgulanan özel bir video odasında yer alıyor.
Sergide çalışmaları bulunan sanatçılardan bazıları şöyle: Abdülcanbaz (Turhan Selçuk), Furat al Jamil, Mounira Al Solh, Maja Bajevic, Sonia Balassanian, Vesna Bukovec, CANAN, Eteri Chkadua, Ana Cigon, Rena Effendi, Nezaket Ekici, Cevdet Erek, Mona Hatoum, Gül Ilgaz, Babak Jalali, Lamia Joreige, Hayv Kahraman, Hatice Karadağ, Sevdalina Kochevska, Pavlos Nikolakopoulos, Fahrettin Örenli, Adrian Paci, Michail Pirgelis, Aslı Sungu, Nasra Şimmes, Burcu Yağcıoğlu, Nil Yalter.
Sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu’nun yaptığı sergi 8 Mayıs’a kadar devam edecek.