İstanbul Onur Haftası ile '5N 1K': Normları da 'normal'i de tanımıyoruz!

İstanbul Onur Haftası ile '5N 1K': Normları da 'normal'i de tanımıyoruz!
İstanbul Onur Haftası ile '5N 1K': Normları da 'normal'i de tanımıyoruz!

Fotoğraf: Merve Çay

Pazar günü Beyoğlu'nda yapılan yürüyüşle başlayan İstanbul Onur Haftası'nı etkinlikleri düzenleyen ekiple konuştuk. Bu yılki etkinliklerin teması olan 'Normal'i tartışmaya açıyorlar: "Normal değiliz, kabul etmiyoruz..."

RADİKAL – Artık geleneksel hale gelen İstanbul Onur Haftası kapsamında pazar günü yapılan yürüyüşün ardından yapılan tartışmalar malum… Bazı İslamcı yazarlar, sözlerini, “eşcinselliğin onur ve ahlaktan yoksunluk” olduğunu ve (eşcinselliğin) “toplum içinde açıkça yaşanmaması gerektiğini” söylemeye kadar vardırdılar. Bu yazı ve ithamlara da büyük tepkiler geldi elbette. Ama Türkiye ’nin ‘cinsiyet rolleri’ konusunda kat etmesi gereken daha çok uzun bir mesafe olduğu ortada.

Önümüzdeki pazar günü düzenlenecek olan ve binlerce kişinin katılması beklenen büyük 'Onur Yürüyüşü' öncesinde ‘Onur Haftası’ ekibiyle hafta boyu devam eden etkinliklerin ayrıntılarını, gazeteciliğin 6 temel sorusu üzerinden konuştuk...

- Onur haftası her yıl bir tema ile düzenleniyor, bu yılın teması NE ve bu tema neden seçildi?

Normal’i konuşmak istememizin nedeni şu: Biz toplumun belirlediği cinsiyet rollerini benimsemekte yetersiz veya beceriksiz değiliz… Ne yanlış, ne de yalnızız… Kalabalık ve durdurulamaz olduğumuz için bütün bu coşku. Yani ‘normalde’ olması gerekene uymayışımız ne fıtrattan, ne de hastalıktan! Boşuna neden aramayın bulamazsınız! Değişmez denilen normları da, normalleri de tanımıyoruz. Normal değiliz! Kabul etmiyoruz!

Evde, okulda, sokakta, işte –mekanın her türlüsünde, makul de değiliz, makbul de! Heteroseksizmin; homofobi, bifobi ve transfobinin; inkarcı genel ahlakın, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin kurucusu, sürdürücüsü normlara ve normallere inat biz normal değiliz. Evet LGBTİ’ler her yerde! Okulda, işte, sokakta, mecliste... Ama LGBTİ’lerin maruz kaldığı inkar, şiddet ve ayrımcılık da her yerde!

Normalin arandığı, beklendiği her yer, dayatılana, olması gerekene uymayan her (toplumsal) kadın ve erkek için inkarın, ayrımcılığın ve şiddetin mekanına dönüşebilir. LGBTİ’lerin normal olarak kabul edildiği, LGBTİ’lere normatif özler dayatılan yeni normallere karşı da biz normal değiliz! Alışın alışın gitmiyoruz!

- NEDEN tüm dünyada etkinlikler haziran ayında yapılıyor ve ‘Onur’ kavramı kullanılıyor?

New York'ta 1969 yılında eşcinsel ve transların sürekli gittiği Stone Wall adlı barda polisin bu bireylere şiddet uygulamasına karşı Sylvia Rivera adlı bir trans kadının polislere taş atması ile olaylar patlak verir. Baskıya ve şiddete dayanamayan LGBT'ler polisi bara hapseder, dört gün boyunca sokaklarda çatışır ve eylem yapar. LGBTİ mücadelesinin dönüm noktası olan bu olaylar haziran ayına denk geldiği için tüm dünyada Onur Yürüyüşleri Haziran ayında yapılıyor. LGBTİ bireylere yakıştırılan ahlaksız olmak, varoluşundan "utanç" duymak yerine "onur" kavramı kullanılıyor.

- Etkinlikler NE ZAMAN gerçekleştiriliyor?

22-28 Haziran günleri arasında hafta boyu süren etkinlikler olacak. 13. Geleneksel Onur Yürüyüşü, 28 Haziran Pazar günü 17.00'da İstiklal Caddesi'nde yapılacak.

- Tüm bunlar NEREDE yapılıyor?

Etkinlikler SALT Beyoğlu ve Galata, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi Cezayir Toplantı Salonu, Barış Manço Kültür Merkezi, Tiyatro 22, Kadıköy Piri Çavuş Sokak ve Maçka Parkı'nda. Partiler ise Tunnel Sahne ve The Mekan'da.

- Peki bu etkinlikler NASIL finanse ediliyor?

Tüm mekanlar haftaya ücretsiz olarak yerlerini veriyor. Bayrak, lolipop ve matbaa giderlerini Beşiktaş ve Şişli Belediyeleri karşılıyor. Konaklama için Kaos GL derneği destek veriyor. Diğer ihtiyaçlar için Indiegogo sitesinde açılan destek kampanyasına katılanların bağışları kullanılıyor.

- Organizasyonu KİM düzenliyor?

Her yıl yapılan açık çağrıyla organizasyon ekibi belirleniyor. Kararları ortak aldığımız, hiyerarşik yapıda olmayan, gönüllü bir ekip haftayı kotarıyor. Broşür tasarlamadan, Hormonlu Domates gecesini organize etmeye, lolipop çakmaktan slogan attırmaya çok fazla gönüllüye ihtiyaç duyuyoruz. Acil durumlarda Facebook sayfamızdan çağrı yapıp belirli işler için gönüllü buluyoruz. Bütün bir hafta gönüllü emeği üzerinden inşa ediliyor. Organizasyon ekibindeki herkesin çokça emeği var.

(Kapak fotoğrafı: Sedef Özge / Nar Photos)