İstanbul ucuzladı, Tokyo en pahalı şehir

ANKARA - İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in 2009 Yaşam Maliyeti Araştırması’na göre dünyanın en pahalı şehri Tokyo. Üç yıl üst üste pahalılık şampiyonu olan Moskova, bu yıl üçüncü sıraya inerken, ikinci sıraya Japon şehri Osaka yerleşti. Geçen yıl pahalılıkta 23. sırada yer alan İstanbul, bu yıl 53. sıraya gerileyerek geçen yıla göre daha ucuz bir şehir olarak listede yerini aldı.
Mercer’in her yıl gerçekleştirdiği en önemli çalışmalardan biri olan araştırma altı kıtadaki 143 şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giysi, ev eşyaları ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerini ölçüyor.
Araştırmaya göre küresel kriz ve ABD dolarındaki dalgalanma, sıralamayı altüst etti. Cenevre’nin dört basamak çıkarak pahalılıkta dördüncülüğe yükseldiği listede, beşinci sıradaki şehir, geçen yılın altıncısı Hong Kong oldu. Yaşam maliyeti en düşük şehirse Johannesburg oldu.

Avrupa’nın en pahalısı Moskova
100 puana sahip referans şehir New York’un baz alındığı ve döviz hareketlerinin ABD Doları’na kıyaslanmasıyla sıralamanın yapıldığı araştırmada, bu sene Tokyo indeks puanında 143.7 ile birinci oldu ve bu skorla listede sonuncu olan Johannesburg’dan üç kat daha pahalı bir şehir olarak dikkat çekti. Bu yılki araştırmada, sıralamalarda büyük farklılıkların görülmesinin sebebi, dövizdeki iniş ve çıkışlar olarak açıklanıyor. Özellikle İngiliz sterlini ve avronun ABD doları karşısında değer yitirmesiyle, Avrupa’da birçok şehir bir önceki yıla göre listenin farklı noktalarında yer aldı. Birçok Avrupa ülkesi sıralamada aşağıya inerken ABD, Çin ve Ortadoğu’daki ülkelerde yukarıya doğru sıçrayış söz konusu.
Öte yandan, Rusya’nın başkenti Moskova, halen ‘Avrupa’nın en pahalı şehri’. Cenevre dördüncü, Zürih altıncı, Kopenhag yedinci sıradan listeye girerken, Milano en pahalı 11., Paris de en pahalı 13. şehir oldu. (anka)