İstanbul'a bir 'kent laboratuvarı' kuruluyor

İstanbul'a bir 'kent laboratuvarı' kuruluyor
İstanbul'a bir 'kent laboratuvarı' kuruluyor
Columbia Üniversitesi'nin İstanbul'un geleceğiyle ilgili proje ve fikir üreten bir 'laboratuvar' olarak tasarladığı Studio-X, 8 Kasım'da açılıyor.
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

Columbia Üniversitesi’nin iki sene önce İstanbul ’da açtığı Global Center ofisi, kentin geleceği ile ilgili proje ve fikirler üreten bir ‘laboratuvar’ kuruyor: Studio-X. New York , Amman, Bombay, Pekin, Rio de Janerio, Johannesburg ve Tokyo’da varlık gösteren Studio-X’in son halkası İstanbul oldu demek doğru belki de. Direktörlüğünü mimar Selva Gürdoğan’ın üstlendiği merkez, öncü sponsoru Borusan Holding’in Salıpazarı’ndaki binasının giriş katında (İstanbul Modern’in karşısı) açılacak. Kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözüm için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefleyen merkez uzmanlar, üniversiteler, STK’lar ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak ve mekân herkesin kullanımına açık olacak.
Sergiler, yarışmalar, atölye çalışmaları, yayınlar, gösteriler ve panellerle en iyi fikirleri bir araya getirmek için çalışacak Studio-X Istanbul, 8 Kasım 19.30’da Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Mark Wigley ve Studio-X Istanbul Direktörü Selva Gürdoğan’ın ev sahipliğinde açılacak. Aynı gün mekanda bir de ‘Bir Koleksiyon Nesnesi Olarak Mimari Mekanlar’ başlıklı sergiyi görmek mümkün olacak. Takipte kalmakta fayda var.


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  İstanbul

  ,

  Bugün

  ,

  Proje

  ,

  Modern

  ,

  mimar